Bunyon Nedir?

İyi uymayan ayakkabılar, ayaklarda “” adı verilen ağrılı şişlikler oluşturabilir. Bu durum ameliyatla düzeltilebilir ama en iyisi rahat ayakkabı giyerek ortaya çıkmadan önlenmeleridir.

Konuşma dilinde “kemik fırlaması” diye anılan bunyonlar, ayakların görü­nümünü bozmanın yanı sıra ağrı da ya­pan biçim bozukluklarıdır. Oysa oluş­malarını önlemek çok kolaydır: Ayak­kabı seçerken biraz dikkatli davranmak.

bunyon

Bunyon, ayak başparmağının, ayak kemikleriyle birleştiği yerdeki eklemde oluşan sağlıksız bir büyümedir ve basınç sonucu oluşur. Bedendeki bütün eklem­ler, bağ dokusundan oluşan kapsüller­le çevrilidir; bazılarında ise bu örtü­cü kapsüle ek olarak, ‘bursa’ denen, içi sıvı dolu bir kesecik daha bulunur. Ke­seciğin görevi, eklem parçalarını destek­lemektir.

Ayak başparmağı eklemi iltihaplanıp şişerse, eklemin içinde sıvı toplanır ve kemiklerin uçları büyür. Dolayısıyla eklem, yana doğru eğrilir. Bu eğrilik yü­zünden ayakkabı, kemik üstündeki do­kulara baskı yapmaya başlar. Bunyon, işte bu basınç sonucu oluşur.

Bunyonu kaplayan deri de kalınlaşıp iltihaplanabilir. En kötüsü ise, bütün bunların, ayakkabıların genellikle “vurduğu” yerde oluşmasıdır.

Ayakta Bünyon Neden Oluşur?

Ayak başparmağı kemiğinin eklemin­deki bu rahatsızlık, genellikle parmak­ları sıkıştıran sivri burunlu, dar ayak­kabı giyenlerde olur. Geleneksel olarak kadın ayakkabıları erkeklerinkinden da­ha dar ve daha sivri burunlu yapılır (oy­sa kadın ayağının anatomisi, erkek ayağınınkinden farklı değildir.). O yüzden de bunyonlar, kadınlarda erkeklerden daha sık görülür.

Kadınların genellikle yüksek topuklu ayakkabılar giymesi, sorunu daha da ar­tırır. Topuklu ayakkabı, ayak parmak­ları üzerine dengeli olarak dağılması ge­reken beden ağırlığını, ayak başparma­ğına doğru kaydırır. Aşırı yük altında kalan başparmak eklemi zorlanmaya başlar. Basınç sürerse, başparmak ek­lemi, yerinden çıkar ve yamulmaya baş­lar. Bu duruma, tıp dilinde, “hallux valgus” denir.

Başparmak, öteki parmaklara doğru çarpılmış ve normalde, başparmağa yö­nelen ayak kemiği, dışa dönmüştür. Ayağın en çıkıntılı yeri ayak başparmağı eklemi olduğundan, ayakkabılar en çok orayı zorlamaya başlarlar. Bunyon, iş­te bu koşullarda oluşur. Bunun gibi aya­ğın öteki yanında da bir deformasyon görülebilir ve küçük parmak ekleminde ufak bir bunyon oluşabilir.

İlgili Konular

Bu yazı 27 Eylül 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.242 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*