Bulaşık Makinesi

Bulaşık makinesi, bulaşıkları yıkamak için kullanılır.

Bulaşık Makinesini Kim İcat Etti?

Amerikalı Josephine Cochrane ilk başarılı bulaşık makinesini 1886 yılında icat etti.

Bulaşık Makinesinin Öyküsü

Josephine Cochrane zengin bir kadındı ve bulaşıklarını yıkayan hizmetçileri vardı. Fakat hizmetçileri ne kadar ederlerse etsinler yine de kıymetli tabak, bardak ve benzeri eşyaları yıpranıyor ve kırılıyordu. Bulaşıklarını kendisi yıkamaya başladı fakat bunu yapmanın daha iyi bir yolu olacağını düşünüp bulaşık makinesini icat etti.

Cochrane, telden yapılmış bulaşık sepetini, bir bakır kazanın dibine yerleştirilmiş çarka monte etti. Bir motor bu çarkı döndürürken, alt taraftan da sabunlu sıcak su püskürtüyor ve bulaşıkları yıkıyordu. İcadı popüler olan Cochrane kendi işini kurdu; bulaşık makineleri üretip restoranlara ve otellere satmaya başladı.

Biliyor muydunuz?
İcat edilen ilk bulaşık makinesi başarısız oldu. 1850 yılında Joel Houghton, tahtadan bir bulaşık makinesi icat etti. Bir kolu çevirdiğinizde içerideki bulaşıkların üzerine su fışkırıyordu fakat bu makine tam anlamıyla iyi çalışmıyordu.

Bulaşık Makinesi Nasıl Çalışır?

Bulaşıkları temizlemenin ilk adımı, tabaklara yapışmış olan yemek artıklarını temizlemektir. Bulaşık makinesi, çok yüksek sıcaklıktaki suyu büyük bir hızla püskürtür. Katı ve sıvı yağları çözüp uzaklaştırmak için de deterjan kullanılır. Bulaşık makineleri, yıkama ve temizleme işini bitirmek için parlatıcı kullanır.

Parlatıcı denilen bu kimyasal, bulaşıklar durulandıktan sonra üzerlerinde su lekeleri oluşmasını engeller. Bu işlem, bulaşıkların hızla kurumasını ve bardakların parlamasını sağlar.

Bulaşık Makinesinin Zamanla Geçirdiği Değişimler

Bulaşık makineleri giderek küçülüp sessizleşiyor ve daha az su kullanacak biçimde tasarlanıyor. Gelecekte, kiri temizlemek için ses dalgalarını kullanan sonik bulaşık makineleri olabilir. Bu yöntemle çalışan kontakt lens temizleyiciler halihazırda satışa çıkarıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*