Brokoli Nasıl Pişirilir? – 5 Kolay Yol

Brokoli çok sağlıklı bir yemek türü olduğundan ve yapması, pişirmesi çok kolay olduğundan dolayı mutfağımızın baş tacı sebzelerinden birisidir. Makarna ile, yoğurt ile karıştırıp hemen yeni yemekler türetebileceğiniz güzel bir seçenektir. Bu yazımızda size brokoli pişirmenin 5 kolay yolundan bahsedeceğiz.

  1. Haşlama
  2. Mikrodalgada Buharda Pişirme
  3. Ocakta Buharda Pişirme – Buğulama
  4. Kızartma – Sote
  5. Kavurma

Brokoli

En İyi Brokoli Nasıl Seçilir?

Brokoli satın alırken, büyük kahverengi veya sarı lekeler olmadan, düzgün yeşil bir renge sahip olan sebzeleri seçin. Brokolinin kökü ve çiçek kısımları sağlam olmalıdır, ele alındığı gibi dökülüyorsa, yumuşak sapı ve / veya gevşek çiçekleri varsa o eski bir brokoli olduğunun işaretidir. Brokoliyi aldıktan sonra kullanana kadar buzdolabınızın sebze çekmecesinde en az 1 hafta kadar saklayabilirsiniz.

Brokoli Nasıl Yenir?

Brokoli çiğ yenilebilir, ancak kaynar suda çabucak haşlanması, daha net bir yumuşak tat vermesine ve lezzetini ortaya çıkarmasına yardımcı olur. Brokoli; buharda da pişirilebilir, kavrulabilir ve kızartılabilir. Izgarası bile olur!

Brokoli Nasıl Kesilir?

1- Çiçekleri kesin: Brokolinin sap kısmından çiçekleri ayırın. Büyük çiçekleri varsa, tek olacak şekilde küçük parçalara bölün. Bir süzgeç yardımı ile sudan geçirin, varsa toprak kalıntılarından iyice arındırın.

Brokoli Nasıl Kesilir

2- Sap kısmını kesin ve dilimleyin: Brokolinin ana gövdesi tamamıyla yenilebilir bir sebzedir. Sadece yaprakları değil, sap kısmı da yenilebilir. Yaprakları ayırdıktan sonra sap kısmını da ince daireler halinde dilimleyebilirsiniz. İsterseniz bir soyucu ile sapın üst tabakasını soyabilirsiniz ama çok da gereki / önemli değildir. Kök kısımları, yani sapın alt kısımları çok lezzetli olmadıkları için (genellikle kuru olur) atabilirsiniz. Sap kısmının pişme süresi, çiçek kısmından daha uzun sürer. Sapları dilimledikten sonra ayrı bir kaba ayırın. Toprağından iyice arınması için bol su ile yıkayın.

Brokoli Sapı Yenir Mi

Brokoli Pişirme Yöntemi – 1: Haşlama

Bir kase buzlu su hazırlayın ve mutfak tezgahınızın üzerinde hazırda beklesin. Bir tencereye su doldurun ve yüksek ateşte, hızlı bir şekilde suyu kaynatın. Suya 1 çorba kaşığı tuz ekleyin. Su kaynadığı zaman ocağın altını kapatın. Kaynamış suya brokolinin çiçek kısımlarını ekleyin ve 1 – 1.5 dakika kadar pişirin.

Brokoli Haşlama

Ardından delikli bir kepçe ile brokoliyi çıkarın ve hemen buzlu suya daldırın.

Brokoli Buz

Ocağın altını tekrar açın, su tekrar kaynama noktasına ulaştığı zaman brokolilerinizi buzlu sudan çıkartıp tekrar kaynar suya atın. 1.5 – 2 dakika kadar pişirin. Eğer daha yumuşak seviyorsanız +30 saniye da pişirebilirsiniz.

Brokoli Pişirme Yöntemi – 2: Mikrodalgada Buharda Pişirme

Brokoli Mikrodalga

Brokoli çiçeklerini ve saplarını bir mikrodalga fırına girebilecek bir tabağa koyun. Üstüne 2 ila 3 yemek kaşığı su dökün. 3-4 dakika içerisinde olacaktır. Kontrol edip yumuşaklık derecesine göre tekrar 1 dakika daha pişirebilirsiniz.

Brokoli Pişirme Yöntemi – 3: Ocakta Buharda Pişirme – Buğulama

Brokoli Buğulama

Bir tencereyi birkaç santim su ile doldurun ve üstüne bir buhar sepeti takın. Suyun buharlı sepetin tabanına değmediğinden emin olun. Orta yüksek ısıda suyu kaynatın. Brokoli çiçeklerini ve saplarını ekleyin ve üzerini bir bez ile örtün. 4 ila 5 dakika boyunca buharla pişmiş olacaktır. (Üzerine kapttığınız bezin ocağın ateşinden etkilenmeyeceğine emin olun. Ve mutlaka temiz bir bez kullanın.)

Brokoli Pişirme Yöntemi – 4: Kızartma – Sote

Brokoli’nin mümkün olduğunca kuru olduğundan emin olun (brokoli temiz görünüyorsa su altında yıkamayı atlayabilirsiniz). Tavaya bir miktar sıvıyağ dökün. Önce sap kısımlarını atın yaklaşık 1 dakika sonra da çiçek kısımlarını ekleyin. Yumuşayıncaya kadar sürekli karıştırın.

Brokoli Sote

Brokoli Pişirme Yöntemi – 5: Kavurma

Brokoli Kavurma

Fırını 200 derecede ısıtın. Brokoli’nin mümkün olduğunca kuru olduğundan emin olun (brokoli temiz görünüyorsa su altında durulamayı atlayabilirsiniz). Brokoli çiçeklerini ve saplarını birkaç yağ ve yarım çay kaşığı tuz ile harmanlayın. Brokolileri, folyo kaplı bir fırın tepsisinde tek bir tabaka halinde yayın. Brokoli gevrek olana kadar 20-25 dakika kızartın. Karamelize kahverengi lekeler görebilirsiniz merak etmeyin.

Brokoli İle Yapılan Yemekler

Sitemizde bulunan brokoli ile yapılan tariflere de göz atabilirsiniz: Brokoli İle Neler Yapabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*