Braille Alfabesi

Braille alfabesi, görme engelli insanlar için tasarlanmış kabartma baskı sistemidir. Sayfa üstünde parmakları hafifçe hareket ettirerek okunan bu yazı stili çeşitli kabartma noktalardan oluşmaktadır.

Braille Alfabesini Kim İcat Etti?

Braille alfabesi, 1824 yılında Fransız Louis Braille tarafından icat edilmiştir.

Braille Alfabesinin Öyküsü

Louis Braille babasının aletlerinden biriyle gözünü incittiğinde üç yaşındaydı. Gözü enfeksiyon kaptı, bu enfeksiyon diğer gözüne de bulaşınca görme duyusunu kaybetti. On yaşına geldiğinde Paris’teki Ulusal Görme Engelli Çocuklar Enstitüsü’ne gitti. Braille, burada sayfa üzerine basılmış kabartma harflerle okumayı öğrendi. Braille daha sonra, kağıt üzerinde kabartma noktalardan oluşan ve ordu tarafından geceleyin telgraf mesajları göndermede kullanılan sistemi keşfetti. Ordunun kullandığı bu sistemi geliştirdi ve günümüzde Braille alfabesi olarak bildiğimiz sistem ortaya çıktı.

Braille Alfabesi Nasıl Çalışır?

Görme engelliler, Braille alfabesinin icadından önce kitapları sadece kabartma harflerle okuyabiliyordu. Harfleri yoklayarak hangisi olduğuna karar vermek zorundaydılar. Bunu yapmak o kadar kolay değildi çünkü birçok harf dokunulduğunda aynı izlenimi veriyordu.

Braille sistemini anlamak ise daha kolay. Harfler, kelimeler ve numaralar kabartma nokta sayılarına göre temsil ediliyor. Braille’deki her harf ve rakam, sayısı altıya kadar çıkabilen noktalardan oluşuyor. Her simge üç nokta yüksekliğe ve iki nokta genişliğe sahip olduğundan 63 farklı kombinasyon oluşturmak mümkün. Bu da noktaların sözcükler ile birlikte noktalama işaretlerini de temsil etmesine izin veriyor.

Braille Alfabesinin Zamanla Geçirdiği Değişimler

Braille alfabesi dünya çapında görme engelliler için basılan kitaplarda kullanılıyor. Çoğu görme engelli, Braille alfabesini dakikada yaklaşık 200 sözcük hızında okuyabilir

İlgili İcat

l974 yılında Raymond Kurzwell düz yataklı bilgisayar tarayıcısını ve yazılımını icat etti. Bu icat, kitapları ve belgeleri görme engellilere okuyabilen (yazıyı konuşmaya çeviren) bilgisayarlı makinenin bir parçasıydıç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*