Biyonik Kulak

Biyonik kulak, sensörinöral işitme kaybı olanlar için özel bir işitme cihazıdır. Bu cihazın bir dölümü deri altına, diğer bölümü de kulak dışına yerleştirilir.

Biyonik Kulağı Kim İcat Etti?

1978 yılında Avustralyalı Doktor Graeme Clark icat etti.

Graeme Clark Kimdir? (1935-)

Graeme Clark, Avustralya, Sydney’de doğdu. Takma adı, “Bunsen Beki” idi çünkü bilime çok büyük bir ilgi duyuyordu. Günün birinde, babası gibi işitme engelli insanların duymalarını sağlayacak bir yöntem bulmayı hayal ediyordu.

Biyonik Kulağın Öyküsü

Sensörinöral işitme kaybı normal bir işitme cihazı kullanılarak iyileştirilemez. Graeme Clark, iç kulağa, yani kulak salyangozuna, hasarlı sinirlerin işlevlerini üstlenebilecek teller bağlanabileceğini düşünüyordu.

Clark, bunun nasıl olabileceğini deniz kabukları ve kumul otlarıyla çalışarak buldu. Doğru sertlikteki bir ot sapının deniz kabuğu içinde kıvrıldığını fark etti. Aynı sertlikte yapılmış bir tel buldu ve kulak salyangozunun çevresine doladı.

Biyonik Kulak Nasıl Çalışır?

Biyonik kulağın bir parçası, sesleri alan ve elektronik sinyallere dönüştüren mikrofondur. Bu parça kulağın dışına takılır. Biyonik kulağın diğer bir parçası ise derinin altına ve kulak salyangozuna yerleştirilir. Bu parça, elektronik sinyalleri mikrofondan alarak beyinde sesi tanıyan sinire gönderilir.

Biyonik Kulağın Zamanla Geçirdiği Değişimler

Günümüzde, dünya çapında 110.000 insana biyonik kulak takılmıştır.

Graeme Clark, biyonik kulakta kullanılan teknolojinin sinir hasarı olan başka insanları iyileştirmede de kullanabileceğine inanıyor. Dr. Clark, hasar görmüş omuriliği tedavi edecek implant yöntemlerini araştırıyor.

İlgili icat: İlk elektrikli işitme cihazını kimin icat ettiği belirsizdir. Amerikalı Miller Reese Hutchinson, 1898 yılında bir işitme cihazı icat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*