Bisiklet

Bisiklet çevre dostu bir ulaşım aracıdır. İki tekerleği vardır, hafiftir ve enerjisini sürücüsünden alır.

Bisikleti Kim İcat Etti?

Bisiklet son şeklini alana kadar yüz yıldan fazla süren bir evrim geçirdi. Bisiklete modern şekli 1884 yılında İngiliz John Kemp Starley tarafından verildi.

Bisikletin Öyküsü

1797 yılında Fransız Comte de Sivrac ilk bisikleti icat etti ve bu icadına “celeripede” adını verdi. Bu aracın önce ve arkada olmak üzere iki tekerleği vardı. Bisikletlerin 1817 yılına kadar gidonu, 1858 yılına kadar da pedalları yoktu.

“Bisiklet” terimi ilk kez 1869 yılında kullanıldı. Üç yıl sonra, İngiltere’de “penny farthing” olarak adlandırılan ve ön tekerleği çok büyük, arka tekerleği ise küçük olan bisikletler üretildi. Böyle adlandırılmasının nedeni, tekerlerin o zamanın iki İngiliz bozuk parasına (peni ve çeyrek peni) benziyor oluşuydu.

İngiliz John Starley, 1884 yılında “güvenli bisiklet”i icat etti, bu versiyon aslında modern bisiklet ile aynıydı.

Biliyor muydunuz?
Hollandalı Fred Rompelberg 1995 yılında, saatte 268,9 kilometre hız yaparak bisikletle en yüksek hıza ulaşan kişi oldu.

Bisiklet Nasıl Çalışır?

Sürücü, bisikletin selesine oturur ve ön dişli çarkını döndürmek için pedalları çevirir. İki dişli çark arasında dönen zincir, arka dişliyi harekete geçirir ve bisiklet ileri doğru gitmeye başlar.

Modern bisiklet vitesleri, sürücünün pedal çevirirken daha az ya da daha fazla kuvvet uygulayabilmesini sağlar. Sürücüler, bisiklet sürdükleri yüzeyin durumuna göre değişen oranda kuvvet uygular.

The InfoVisual.info site uses images to explain objects.

Bisikletin Zamanla Geçirdiği Değişimler

Dünyada 800 milyon bisiklet var. Bu rakam, otomobil sayısının iki katı.

İlgili İcat

“Recumbent” yatarak kullanılan bir bisiklet çeşididir, “yatık bisiklet” olarak Türkçeleştirilmiştir. 1930’lu yıllarda, Fransız tarafından icat edilmiştir.

İlgili Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*