Bir Makyaj Dersi

Her sabah makyajınızı yapıyorsunuz ama bazen çok sıkışık olduğunuz zamanlar isteyerek veya istemeyerek hiçbir “aşamasını atlamadan” yapmak zordur. Oysa makyajda her bakım gerekli, her hareket önemlidir.

İşte profesyonellerin önerdikleri teknik. Bu kuşkusuz sizin alışkın olduğunuz makyajdan daha karmaşıktır ama biraz sabır ve egzersizle kısa zamanda usta olursunuz.

– Koruyucu özelliği olan fondöten bile kullansanız ilk olarak koruyucu ve nemlendirici bir taban uygulamalısınız. Şimdi bu koruyucuların makyajı tutma özelliği olanları da var.

– Yüzünüzü dev aynasında hiç gülmeden inceleyin. Küçük kırışıklıkları ve kusurları bulun. Bu bölgelere parmak ucunuzla gölgelendireceğiniz özel bir pembe ruj kalemle hafif bir uygulama yapın.

– Daha sonra küçük süngerle fondöteninizi sürün. Fondöten kutuda satıldığı zaman genellikle süngeri de içinde olur.

– Alnınıza, çenenize ve üst çene boyunca allığınızdan hafifçe sürün. Fondötenle karışacak biçimde gölgelendirin.

– Daima yukarı doğru hareketlerle, bol bol pudra sürün. palyaçoya benzemekten korkmayın. Fazlalıkları pudra fırçasıyla veya bir püskülle alın. Dudaklarınızı pudralamayı unutmayın.

– Göz kalemiyle üç çizgi çizin. Bir göz kapağı kıvrımına, bir üst kirpiklerin kenarına, bir diğeri de alt kirpiklerin kenarına. Bütün bunları parmak uçlarıyla gölgeleyin. Bu arada farı da dışa doğru çekin.

– Şimdi bütün göz kapağına, bir fırçanın yardımıyla, tercihen açık renk kullanarak gölgeler yapın. Bu gölge çizgiyle karışmalıdır.

– Kirpiklerinizi maksimum özen ve sabırla maskaralayın.

– Yüzünüze toz yanak farından sürün. Tam elmacık kemiklerinin altına sürün ve şakaklara doğru çıkın.

– Kenarlarını çizdikten sonra dudak rujunuzu bir fırçayla sürün.

Bu yazı 30 Kasım 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.592 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*