Bir Böcek Ne Kadar Büyük Olabilir?

Farkında mısın etrafında ne kadar çok böcek var. Kelebekler, sinekler, çekirgeler, arılar, karıncalar ve daha neler neler! Tabii ben ormanda yaşadığım için senden daha çok görüyorum onları. Kocaman cüssem olduğuna bakmayın, ben de bazen korkabiliyorum onlardan. Ama üstlerine yanlışlıkla basmaktan! Sen ne sanmıştın ki? Hiç böcek görünce çığlık çığlığa kaçan birini gördün mü? Gerçi benim kadar bir böcek görsem korkudan bayılırdım herhalde.

Acaba bütün böcekler bu kadar küçükler mi? Belki de ormanlarda yaşayan kocaman böcekler vardır…

Biraz araştırınca çok enteresan sonuçlarla karşılaştım. Aslında evet, pek çoğu küçük bu böceklerin. Hatta şöyle söyleyeyim, 0,2 boyundaki bir eşek arısı! Bunu elimdeki mercekle bile görmek çok zor! En büyüğü ise 36 santim ile neredeyse bir kol kadar olan değnek çekirgeleri. İşte büyük böcek diye buna derim ben!

değnek çekirgesi

Milyonlarca yıl öncesine dönebilseydik bu çekirgeler çerez sayılabilirdi. Çünkü o zamanlar yaşayan bazı böcekleri tam 75 santimetre boyundalarmış. Bunlara yusufçuk denmez. Yusuf Abi olmuş bunlar! Bu kocaman böceklerim bir de bilimsel adı varmış. Meganeuropsis permiana (meganöropsis permiyana diye okunuyor). Tamam tamam sen yusufçuk desen yeterli.

Meganeuropsis permiana

Bir yusufçuğun gözleri o kadar kocamandır ki, kafasının neredeyse tamamını kaplar. Bu sayede aynı anda arkası hariç her yeri görebilir.

yusufçuk

Yusufçuklar kocaman cüsselerinin yanında en hızlı uçan böcekler olarak bilir. Saniyede tam 38 kere kanat çırpar ve 7 metre mesafe kat edebilirler.

yusufçuk böceği

Sinekler Neden Ayaklarını Birbirine Sürter?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*