Bir Bebekle Ne Oynanabilir?

ciddi bir iştir. Miniğiniz oyun oynarken hayatı öğrenir. Eğer her gün onunla oynamak için kısa bir zaman ayırmayı denerseniz sizin de bundan zevk alacağınıza eminim.

Anneliğin sefasını sürmenin en cici yollarından biri de bu…

Tabii ki her an onunla oynayamazsınız. O da bunu sizden istemeyecektir zannedersem. Onun da kendine zaman ayırmaya ihtiyacı var. Mesela benimki daha şimdiden saatlerce oyun aynasına bakmak istiyor. Artık makyajını mı düzeltiyor saçını mı diye sormayın. Daha altı aylıkken bile kadın kısmının kafası kendi görüntüsüne çalışıyor.

Altı aylık oluncaya kadar kendi halinde günün çoğunu uyuyarak geçiren bebeğinizin bir an geliyor gözü açılıyor o zaman etrafta parlak cafcaflı ne varsa üzerine atlıyor.

Garip bir şekilde bebişinizin özenerek aldığınız oyuncaklara değil de uzaktan kumandaya, pis eski gazetelere hatta emeklemeye başlayınca tuvalet fırçasına ilgi duyduğunu görüp çileden çıkacaksınız.

– Bir aktivite merkezi almak hiç de fena bir fikir değil, hatta yatak örtülerine verilecek paranın yanında fiyatı devede kulak kalıyor. Bize hediye gelen bir ile bir hayli oyalandı. Bilhassa aynası, orası burasına basıldığında çıkarttığı müzikler ve abuk subuk sesler bebekleri stimule ediyormuş. Piyasada her bütçeye göre oyun parkı var. Bunun dışında;

– Birbiri içine geçen plastik kaplar (basit ve kolay taşınıyor, üstelik makinede yıkanabiliyor.

– Ufak toplar (İlk başta yumuşak olanları seçin)

– Tabii ki bebeğin eline sığabilecek büyüklükte çıngıraklar (bazısı çok büyük ve sert oluyor kendi başlarına vurup uf oluyorlar)

– Yumuşak küpler

– Ayna

Güzel alternatifleri. Bence oyuncakları almak için tüm hediyeler gelene kadar bekleyin. Ayrıca bebeğinizin zaman içinde kendi tercihlerini de geliştirdiğini göreceksiniz. Ona göre oyuncak seçerseniz gerçekten onu oyalayabilecek bir şey olması daha olasıdır.

Bir ?

Bebeğinizle oynamak bir zevktir demiştim. Peki bir bebekle ne oynanır? Bu tabii ki bebeğinizin yaşına göre değişiyor. Tercihi ona bırakmak, onu zorlamamak gerek. Zaten ilk zamanlarda günün çoğunu kestirerek geçirecek. Büyüdükçe uyanık kalacak ve oynamak istediği zaman sizi dikkatle izlemesinden bunu anlayacaksınız (anneler anlar). İşte o an geldiğinde uygulamanız için size birkaç fikir:

– Yılların klasiği ce-e yapın.

– Peluş oyuncağın tipine göre şarkı söyleyip oyuncağı dans ettirin. (Arkadaşım eşek bizim favorimiz, Barış Manço’yu da her seferinde anıyorum, Ali Babanın Çiftliği de sevilen parçalardan.)

– Topunu ona doğru yuvarlayın bir gün gelecek size geri yuvarlayacak. Topu havada atıp tutup nasıl oynanacağını gösterin. (Tabii bir gün bunu da yapacak, ah ah.)

– Ayaklarını gıdıklayıp “-Yerim senin o ayaklarını” gıdısını gıdıklayıp “-Yerim senin o gıdını” deyin. Fakat kendisine dokunulmasını sevmiyorsa yapmayın tabii.

– Yüzünüzü şekilden şekile sokun, maymunluk yapın. Fakat bunu kimse görmeden yapın.

– Babaannesinin dedesinin taklidini yapın. Bir süre sonra “-Deden nasıl spor yapıyor kızım.” Dediğinizde yanıt verecek hatta milleti kırıp geçirecektir.

– Uzun yürüyüşlere çıkın, nesneler gösterin. Mesela kediler, köpekler, etrafta varsa diğer hayvanlar yedinci aydan sonra minikleri büyülemeye başlar.

– Diğer çocuklarla karşılaştırın. Kendinden büyük ve küçük çocukları gösterin.

Belki bunları yaparak bebeğimi şımartıyorum. Bunun olmayacağı garantisini size veremem. O yüzden bunların hepsi sadece birer fikir ve belki gelecekte dönüp bakınca güzel birer anı olacaklar.

Bu yazı 05 Mart 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.850 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*