Bilimsel Araştırma Nasıl Yapılır?

Bilimsel araştırma belirli sorunlara çözüm üretmek amacıyla yapılmaktadır. Bu aşamada sorunları belirlemek uğraştıracaktır. Sorunları eğer dikkatli bir şekilde belirseniz, aynı dikkatte bir çalışma yapıp, rahatlıkla çözüm üretebilirsiniz. İlk aşamada sorununuzu düzgün bir şekilde belirleyin, ardından araştırma kısmına geçip, son olarak da çözüm kısmına geçebilirsiniz. Böylelikle çok daha sağlıklı bir bilimsel araştırma, düzenli ve uygun bir bilimsel araştırma yapmış olacaksınız.

 

bilimsel araştırma

Bilimsel araştırma yapmak için nitelikleri bilmek gerekir. Bilimsel araştırmada niteliklere göre hareket etmeniz gerekiyor. Kişisel bir araştırma olmadığından ve “bilimsel” vasfını taşıdığından dolayı çok ciddi bir araştırma çabasına giriyorsunuz. Bilimsel araştırma yapmak için kesinlikle niteliklerden başlamanız gerekiyor. Nitelikler ise şöyle;

1- Bilimsel araştırma belirli bir problemi çözmeye yönelik, belli aşamaları bulunan, tarafsız ve sistemli çalışmaların bulunduğu süreçtir.

2- Bilimsel araştırma doğruluğu kanıtlanmış, organize, sistemli ve tarafsızdır. Önceki bilgiler kullanılıp, bilim literatüründe bulunmayan yeni bilgiler üretmeye / ulaşmaya çalışır.

3- Bilimsel araştırma sürekli yenilenmeye açıktır. Belirlenen değişkenler ise kesinlikle ölçülenebilir, gözlenebilir olmalıdır ve başka istatistik yöntemler aracılığı ile de analiz yapılıp, araştırma tekrarlanabilmelidir.

4- Bilimsel araştırmada dayanaklar bilimsel ölçütleri aşmamalıdır. Yani kişisel düşünceler ve duygusal etkiler kesinlikle araştırmada bulunmamalıdır.

5- Bilimsel araştırma kesinlikle ama kesinlikle tarafsız olmalı ve tüm eleştirilere tamamen açık olmak zorundadır.

6- Bilimsel araştırmada elde edilen verilerin belli bir sistem dahilinde paylaşılması zorunluluğu mevcuttur. Yorumsuz araştırma eksik kabul edilir, henüz tamamlanmamıştır.

7- Bilimsel araştırma bilim adamlarını ve araştırmacıların dikkatini çekmeli, önemli ve anlamlı bir içeriğe sahip olmalıdır.

8- Bilimsel araştırma doğal olaylar ile birlikte olgular arasındaki karmaşık sistemini ortaya dökmektedir.

Bilimsel araştırmada niteliklere uyarsanız eğer çok rahat bir şekilde araştırmanızı tamamlayabilirsiniz. Nitelikler, sizi doğru yönde yönlendirecektir. Bilimsel araştırma yapılırken kesinlikle başından sonuna kadar dikkatli davranılmak gerekmektedir. Bilimsel araştırmayı yapmak için öncelik olarak niteliklere uyunuz sonrasında devamını zaten düzgün bir biçimde getirebileceksiniz. Bilimsel araştırma için sağlam bir çalışma yapmanız gerekiyor, iyi düşünmelisiniz.

Bu yazı 05 Temmuz 2014 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 4.814 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*