Bilgisayarda Fotoğraf Nasıl Gizlenir?

Özel fotoğrafınızı bilgisayarınızı kullanan başka insanların görmemesini istiyorsanız size çok basit bir yol önereceğim; Şimdi buradaki sigaralı fotoğrafı herkesin görmesini istemiyoruz. Gizlemek için adını ve dosya uzantısını değiştirmek bu güne kadar kullanılan hilelerin başında gelir.

Şimdi buradaki sigaralı fotoğrafı herkesin görmesini istemiyoruz. Gizlemek için adını ve dosya uzantısını değiştirmek bu güne kadar kullanılan hilelerin başında gelir. Biz de bu yolu gerçekleştireceğiz ama hilemizi kimse çakmayacak. Çünkü bizim yapacağımız yol biraz teknik bir uzantı olacak. Biliyorsunuz ki; Windows Xp işletim sistemi her klasörün içine Thumbs.db diye bir veritabanı dosyası atar. Gizli dosyaları göster seçeneği aktifse bunu her klasörde görebilirsiniz. Şimdi biz de suçu bu dosyaya atıp fotoğrafımızın başkaları tarafından görünme olasılığı sıfıra indirgeyeceğiz.

Daha önce .mp3 veya .txt gibi uzantılar deneyen biri olarak bilgisayara oturan meraklı kişiler tarafından özel hayatın kalmaması yüzünden bu sistemi geliştirdim. Bazı arkadaşlarım windows klasöründe system32 klasörünü kullanıyorlar ama windowsun kafasını karıştırmak istemem. Özellikle format atarken dosyaları orada unutup silinmesini de istemem. Neyse gizlemeye çalışmamıza devam edelim. Fotoğrafımızı Thumbs.db olarak kaydettik. Böylelikle artık o dosyayı kimse açmayacak. Peki siz nasıl açacaksınız?

Not: Bu hile sayesinde %100 mahremiyet garantisi vermiyorum. Teşekkürler.

Bu yazı 02 Aralık 2008 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 19.752 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*