Bilgisayar

Bilgisayar bilgi depolayan ve çok hızlı hesaplama yapan elektronik bir cihazdır. Bilgisayarı çalıştıran, program adını taşıyan komut kümeleridir.

Bilgisayarı Kim İcat Etti?

Bilgisayar yıllar içinde ve birçok farklı insan tarafından geliştirildi. İlk bilgisayarlar 1940’lı yıllarda İngiltere’de, Almanya’da ve Amerika’da üretildi.

Bilgisayarın Öyküsü

İnsanlar, hesaplamaları daha hızlı yapmak için sürekli yeni bir yöntem arayışı içindeydi. Antik dönemdeki Çinliler, bir çerçeve içine sıra sıra dizilmiş sayma boncuklarından oluşan abaküsü kullanıyordu. 1945 yılında Amerika’da ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Calculator – Elektronik Sayısal Tümleyici ve Hesaplayıcı) icat edildi, çok geniş bir odayı kaplıyordu ve kendi soğutma sistemi vardı. ENIAC, bomba fırlatıcı ile atılan bombanın nereye düşeceğini hesaplamak için yapılmıştı. Bu görevi bir insanın yerine getirmesi normalde 20 saat alırken, ENIAC bunu 30 saniyede, yani daha bomba hedefine ulaşmadan yapabiliyordu.

Bilgisayar Nasıl Çalışır?

Klavyedeki bir tuşa bastığınızda veya fareyi tıkladığınızda, bilgisayara bir elektrik sinyali gönderilir. Bilgisayar, elektrik sinyallerini hafızasında depolar. Bilgisayarın içindeki işlemci sinyalleri okur, ekrana, yazıcıya veya hoparlörlere bilgi gönderir.

Bilgisayarın Zamanla Geçirdiği Değişimler

Şemsiyenizi ve cüzdanınızı unutmak üzere olduğunuzda sizi uyaran bir el çantası veya hava kirliliği düzeyini söyleyen bir eşarp hayal edin. Bilgisayar parçaları içeren kumaş yamalar geliştirilmeye başlandı. Bu parçalar birleştirilerek çok farklı görevler yapan bilgisayarlar oluşturabilir.

Bilgisayarın Zaman Dizini

1955 – Bilgisayarlar, daha küçük olmalarını sağlayan transistörlerle üretilmeye başlandı.
1960 – İlk bilgisayar faresi üretildi.
1975 – İlk kişisel bilgisayar (PC) satışa sunuldu ama ekranı yoktu; televizyonlar ekran olarak kullanılıyordu.
1984 – CD-ROM’lar ilk kez kullanıldı.
1993 – İlk cep bilgisayarı satışa çıktı.

İlgili İcat

Douglas Engelbart, 1960’lı yıllarda ilk fareyi üretti. Bu iki metal tekerleği olan tahta bir kutuydu. Bu icadına fare takma adını verdi çünkü “kuyruğu” bilgisayara bağlıydı.

1980’lerin başlarında Dean Hovey adlı bir tasarımcı farenin biçimini değiştirdi. İlk modern fareyi tasarlamak için bilyeli deodorant kutularının başındaki toplar ve küçük plastik kapları kullandı.

Bu yazı 25 Temmuz 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 2.520 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*