Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

En net ve kesin olarak önereceğim şey asla ama asla antivirüs programı kurmayın. Bu programların amacı sizi korumak ama bilgisayarınızdan çok fazla kaynak kullandıkları için bilgisayarınızı yavaşlatan en büyük sebep haline geliyor. Emin olun ki bir virüsün size vereceği zarardan daha çok zarar veriyorlar. Düzgün yedekleme disiplinine sahip bir insansanız ve interneti bilinçli kullanan biriyseniz antivirüs programına hiç gerek yok. Ondan arda kalan ram gücü ile bilgisayarınız zaten hızlı olacaktır. Korunmasız olduğunuz için kaparsanız atın formatı kurtulun. Öyle ya da böyle zaten Windows kullanan bir insanın en kötü yılda bir format atmasında fayda var. Antivirüs yazılımına ayıracağınız alanları bırakın işletim sisteminiz kullansın.

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır

İkinci tavsiyemiz ise, birinci maddemizde de bahsetmiş olduğumuz gibi yılda bir format atın. Windows işletim sisteminin “geçici” olarak isimlendirdiği ama hiç bir zaman geçmeyen o temp dosyaları ve çerez yönetim başarısızlığı sayesinde, ne yaparsanız yapın bilgisayarınız kullanıldıkça gereksiz bir şişme oluyor. Bu gereksiz yığından kurtulmanın en iyi yolu format atmaktır. Adam bilgisayarda arama yapılacak, aranılan şeyi hemen göstereyim diye arkada arama verilerini bile sürekli saklıyor. Siz arama yapsanız da yapmasanız da büyük bir yığın oluşuyor. Bu alanlar şiştikçe hızlı bir sonuç getireceğini vadeden Windows artık şiştiği için sonuçları hemen getiremiyor. Bu tür özellikleri çeşitli komutlarla kapatabiliyorsunuz ama hiç gerek yok. Format dostunuz olsun, korkmayın.

İşletim sisteminizi, programlarınızı ve donanımlarınızı güncel tutun. Her ne kadar Windows 8’den sonra bu tür işleri otomatik yaptığını söylese de halen daha bir çok ekran kartı, ses kartı gibi donanımların yazılımları otomatik olarak güncellenmiyor. Kendinize bir vakit ayırarak bu tür güncellemeleri manuel olarak yapın. Bu tür güncellemeler için yapılmış programlar da var ama bilgisayara kurulan her program ekstra bir ağırlık demektir. Çok mühim olmadıkça bilgisayarınıza program kurmayın.

Kullanmadığınız programları ve oyunları silin. Artık kullanmıyorsanız silin kurtulun. Sildikçe açılacak alanlar bilgisayarınızı rahatlatacaktır. Özellikle bazı programlar çok büyük yer kaplıyor ve ardında bir çok dosya bırakıyor. Programı sildikten sonra bu tür uzantılarını da takip edip yok etmeyi unutmayın.

Disk birleştirme programını düzenli olarak ayda bir çalıştırın. Disk üzerinde geçici dosyaları toparlamak ve tekrar durumlarını kontrol ettirip daha iyi bir şekilde dizilmelerini sağlamak inanın çok büyük fayda sağlıyor.

İnternette gezerken aklınız yanınızda olsun. Öyle karşınıza çıkan her şeye tıklamayın. Sizin haberiniz olmadan bir çok yazılım bilgisayarınıza yerleşebilir ve sizin kaynaklarınızı kullanabilir. Sonra bilgisayarım neden yavaş diye ağlar durursunuz.

Yeni bir program kurarken ilerleme adımlarına dikkat edin. Sadece tanımadığınız bir programı kurarken değil, bildiğiniz güvendiğiniz bir programa da artık şüpheli yaklaşın. Kurulum aşamasında size bir çok şey soruyor, siz sadece ilerle tuşuna basarak o programı kurduğunuzu sanarken ardından bir kaç program daha kurmuş oluyorsunuz. Bunların bazıları zararlı yazılımlar olabiliyor. Zararsız programlar da var elbet bunları reklam amaçlı kurulum dosyalarına koyuyorlar. Siz a programını kurarken, a programının şirketi reklam olsun diye anlaştığı b programını da bilgisayarınıza kuruyor. Bir zararı yok belki ama boşu boşuna hiç kullanmadığınız bir program kurup ona gereksiz bir alan vermiş oluyorsunuz. Bunun için program kurulumlarındaki adımları dikkatlice okuyun. Her kutuyu işaretlemeyin. Bu yazılımlar sizin oyanınız olmadan sizin bilgisayarınıza kurulamazlar o yüzden onaylamanız için sizi kandırdıkları oluyor. Mesela bazı kurulum başlangıçlarında hızlı (kolay) kurulum ve detaylı (gelişmiş) kurulum diye seçenek sunuyor. Hızlı (kolay) kurulum yöntemini seçerseniz tamam program kolayca kurulmuş olur ama o aşamada sizden bir daha onay almaya gerek duymadan istediği bir çok işi de yapar. Detaylı (gelişmiş) kurulumlarda ise harici kurulum seçeneklerini (onaylarını) görebilirsiniz ve bu seçenekleri kaldırarak harici programların kurulmasını engelleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*