Bebeklerde Kafa Şekli Bozukluğu

Bebeklerin kafatası kemikleri yumuşaktır ve henüz tamamen kaynaşmamıştır. Bu yüzden yatış pozisyonuyla bebeğin kafa şekli değişebilir. En sık rastlanan şekil bozukluğu, bebeğin sürekli sırtüstü yatırılması nedeniyle kafa arkasının yassılaşmasıdır. Sürekli aynı tarafa yan yatırılan bebeklerde de yatırılan tarafta düzleşme ve kafada asimetri gelişebilir.

Bazı bebekler asimetrik baş şekliyle doğar. Doğum kanalından geçerken baş sıkışır. Yumuşak ve henüz kaynamamış kafa kemikleri birbiri üzerine binerek başın asimetrik görünmesine olabilir. Bu durum doğumdan sonraki birkaç hafta içinde kendiliğinden düzelir. Bazen de bebek anne karnında başını sürekli aynı yere dayamış olabilir ve bu kısım düzleşmiş olarak doğabilir.

Yatış pozisyonuna bağlı gelişen kafa şekli bozuklukları bebeğin beyin büyümesini ve gelişimini etkilemez. Yalnızca estetik olarak rahatsız edicidir. Ayrıca yatış pozisyonuna bağlı şekil bozukluğunun tedavisi kolaydır. Yatış pozisyonunun değiştirilmesiyle birkaç ayda düzelir. Uygun pozisyonda yatırılmasına rağmen kafa şekli dört-beş ay içinde hiç düzelmiyorsa başka nedenler araştırılmalıdır. Çok nadir rastlanmakla birlikte kafa kemiklerinden birkaçı normalden çok daha erken kaynaşarak ağır kafa şekli bozukluklarına yol açabilir. “Kraniosinostoz” adı verilen bu durum beyin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Kafa küçük kalarak anormal bir şekil almaya başlar. Erken cerrahi müdahaleyle düzeltilmesi gerekir.

bebeklerde-kafa-sekli-bozuklugu

Sürekli sırtüstü yatırıldığı için başının arka kısmı yassılaşan bebeğinizi, siz yanındayken düz bir zemine yüzüstü yatırın. Bu pozisyonda vakit geçirmesi başının arkasının sürekli ezilmesini engeller ve vücudunun üst kısmının güçlenmesine de faydası olur.

Bebeğiniz sırtüstü yatarken yanağı yatağa değecek şekilde başını hafifçe bir tarafa çevirin, ikinci kez uyuttuğunuzda öteki yana dönük yatırın.

Bebeğiniz uyurken hep aynı tarafa dönük yatmayı tercih ediyor ve diğer tarafa yatırmakta zorlanıyorsanız, yatağına diğer tarafa bakmasını sağlayacak oyuncaklar asabilirsiniz. Oda içinde yatağının yerini değiştirerek ya da yatağının içinde başı yatağının ayak kısmına gelecek şekilde, ertesi gün ise tam tersi yönde yatırarak farklı yönlere bakmasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğiniz hep aynı tarafa yatıyor ve bütün bu çabalara karşın başını diğer tarafa çevirmekte zorlanıyorsa boyun kaslarında sorun olabilir. “Tortikolis” adı verilen bu durum, doktorunun önereceği birtakım boyun egzersizleriyle bazen de cerrahi müdahaleyle düzeltilebilir. Tortikolis vaktinde tedavi edilmezse çocuğun yüzünde kalıcı asimetriye yol açabilir.

Soru: Altı aylık bebeğim gece sırtüstü yatırıldığında uyuyamıyor, yüzüstü yatırıldığında daha uzun ve kesintisiz uyuyor. Sizce ne yapmalıyım?
Cevap: Bebeğiniz altı aylık olduğu için muhtemelen dönebiliyor ve karın üstü yatırıldığında başını yataktan kaldırıp bir yandan diğer yana çevirebiliyordur. Bu gelişim ani bebek ölümü riskini azaltır. Bazı bebekler uyku pozisyonlarını kendileri seçerler, böyle bir durumda hangi pozisyonu seviyorsa o şekilde yatırmanız uygun olur.

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

  • Selamlar bebegim 6 aylık ve 3 aydan beri sol tarafa yatırmaya çalısıyorum kafa bozuklulugu aradan kalksın diye ama cogu zaman yine saga dogru ve sırtustu yatmayı tercıh ediyor . Ne yapa bilirim bu durum yatıs pozisyonuyla duzelırmı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*