Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Bugünlerde fazlasıyla karşılaşılan bir meseledir. Kız çocuklarda erkek çocuklara oranla daha aşırı rastlanmaktadır. Bunun nedeni ise anatomik yapılarıdır. Altını pisleten bebeğin alt temizliği düzgün yapılamaz ise, bu enfeksiyon kaçınılmaz bir hal alır. Bebekte böylesi bir hal var ise bebek, muhakkak bir hekime götürülmeli ve idrar testleri ile idrar kültürü uygulanmalıdır.

Enfeksiyon Belirtileri:

  • Bebeklerde aniden bire nedensiz bir biçimde ağlamalar,
  • Kusma,
  • Genel olarak hafif ateş,
  • Yemek yemeyi reddetmesi.

Yeni doğan bebekteki çok aşırı ağlamalar bezen gaz zannedilerek atlanabilmektedir. Eğer siz bebeği güzel doyurduysanız, gazını çıkardıysanız ve buna karşın yine de uykusundan uyanarak çok fazla ağlıyorsa idrar yolu enfeksiyonundan kuşkulanabilirsiniz. Kendi meselesini ifade edebilecek yaşa gelmiş çocuklarda ise bu enfeksiyon genellikle idrar yaparken ağrı ve yanma hissi olarak kendini belli etmektedir. Çok fazla idrara çıkıp bunun yanı dizi idrar yapamazlar. Enfeksiyonun düzeyiyle ilintili şekilde bazen kan görülmekte.

Peki, çocuklarımızı bu enfeksiyona karşı nasıl koruyabiliriz?

Çocuklarımızı enfeksiyona karşı korumak için aşağıdaki sıralamalara dikkat etmeliyiz:

Kız bebeklerin alt temizliği yapılırken bu temizliği kesinlikle önden arkaya doğru yapmalıyız. Sebebi ise enfeksiyona karşı en ciddi kalkan hijyendir. Genel tavsiye suyun altında önden arkaya doğru yıkamaktır.
Asla dışkı bulaşmış bezi ön tarafa getirmemelidir.
Daha büyük çocuklarımıza tam olarak su içme davranışını kazandırmalıyız.
Tuvaletlerini tutmamalarını, mesaneyi haddinden çok doldurmamaları gerektiğini öğretmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*