Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Başlanmalı ?

Bebeklerin hangi ayda ek gıdaya geçmesi gerektiğine dair iki adet seçenek sunulmaktadır. Bazı doktorlar bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütü almasını daha doğru bulmaktadır. İlk 6 ay boyunca alması gereken tüm vitamin ve mineralleri (D vitamini hariç) anne sütünün karşılamasından ve bebeğin katı gıdayı hazmedemeyeceğinden dolayı ek gıda 6. aydan sonra tavsiye edilir.

Bebek Ek Gıda

Bir diğer tercih ise 4. aydan sonra ek gıdaya geçiş yapılmasıdır. Bu yolu tercih ve tavsiye eden doktorlar ise bebeğin sindirim sisteminin 4. aydan itibaren katı gıdaya hazırlanabileceğini düşünmekteler.

Siz de en kaliteli bebek maması hangisi diye düşünüyorsanız kizlarsoruyor platformunu ziyaret edebilirsiniz.

Bebeğinizin ne zaman katı gıdaya geçeceği sizin ve doktorunuzun bebeğinize yaklaşımı belirleyecektir. Sağlık bakanlığına göre ilk 6. ay yalnızca anne sütü verilmesi gerekmektedir.

Bebeğinize ek gıdaya geçişe karar verdiğinizde anne sütüne aynı şekilde devam edilmelidir. Ek gıdaya bebeğinizi rahatsız etmeyecek çorbalar ve pürelerle başlanmalıdır. Bebeğinize denemiş olduğunuz bir gıdayı eğer yemek istemezse zorlanmamalıdır. Daha sonra tekrar aynı yemek denenmelidir.

Ek gıdaya geçiş yapıldığında bebeğinize vermeniz gerekmektedir. Sadece anne sütü tüketiminde su gerekmediği için bebeğinize su vermeyi de unutmayınız.

Bebeğinize mevsim meyve ve sebzelerini tattırarak başlamalısınız. Örneğin; kış mevsiminde ıspanak, yaz mevsiminde taze fasülye gibi sebzeler ile yiyecek hazırlamalısınız.

Meyveleri püre haline getirerek ya da taze olarak sıkarak tüketebilirsiniz. Domates, salça gibi alerjik yiyecekleri 1 yaşına kadar doktorlar tavsiye etmemektedir. Aynı zamanda yumurta beyazı, bal, inek sütü 1 yaşına kadar tüketilmemelidir.

Bebekler için ek gıda tarifleri

Bu yazı 19 Aralık 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.875 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*