Bebeklerde Diş Çıkartma Dönemi

Bebekler ilk dişlerini çıkartırken bazıları rahat sorunsuz, bazıları ise sancılı ve ateşli bir diş çıkartma dönemi yaşar. Diş çıkartma döneminde bebeklerde oluşan tüm huysuzluklar sabırla karşılanmalı ve bunun geçici bir süre olduğu bilinmelidir.

Bebek Ilk Dişleri

Her bebeğin diş çıkartma dönemi kendisine özeldir. İlk dişini çıkarttıktan sonra diğer dişler arkasından kısa süre sonra gelecektir. Ortalamada bebekler ilk dişlerini 7 aylıkken çıkartırlar. Fakat diş çıkartma dönemi aile genetiğiyle de alakalı bir durumdur. Eğer ki bebeğin annesi dişini erken çıkartmışsa bu bebekte de beklenebilen bir durum olabilir. Ya da geç çıkartmışsa eğer bu da bebeğe geçebilecek genetik bir durumdur.

Bebek Diş çıkartma

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri

Diş çıkartma dönemi 3. ayda başlar ve 2,5 yaşına kadar devam eder. Bebekler diş çıkartma döneminde sıkça salya akıtırlar ve damaklarında ara ara beyazlamalar görebilirsiniz. Her gördükleri maddeyi ağızlarına almak isterler. Diş çıkartma döneminde ishal, ateşlenme, iştahsızlık, uykusuzluk, öksürük, ishal gibi durumlar yaşanabilir.

Diş çıkartan Bebek

Ateşlenme en sık rastlanan durumdur. Diş çıkartma döneminde bebeğin ateşini takip etmek gerekmektedir. 38 derece üzerinde ise doktora danışılmalıdır. Sirkeli su gibi yöntemler kullanılmamalı mutlaka doktorunuza danışarak ateş düşürücü, ağrı kesici fitil ya da şurup kullanılabilir. Aynı zamanda bebeği çok sıkmayacak giysiler tercih edilmelidir.

Damaklarını rahatlatmak için ise soğuk şeyler bebeğin damaklarına sürülebilir. Sıkça bebeğin damağını serinletmek onu rahatlatacaktır.

Bebek Diş Kaşıma

Aşırı huysuzluk damak kaşıntısı gibi durumlarda diş kaşıma aparatları kullanılabilir. Boya içermeyen kaşıyıcı tercih edilmelidir. Bebeğe kaşımada yardımcı olunmalıdır. Bu yöntem işe yaramadıysa ya da elinizde bir kaşıyıcı yoksa kabuklarını soyarak havuç verilebilir. Yalnız bu durumda bebeğin yanından ayrılmamak gerekmekte ve bebeğin takip edilmesi gerekmektedir. Koparabileceği parçalar boğazına kaçmaması için dikkatli olunmalıdır. Aynı zamanda bebeğe masaj yapılarak ve dişleri fırçalanarak da rahatlatılabilir.

Uykusuzluk sorunu sıkça rastlanmaktadır. Bebeğin ağrısı olduğu için uyumak istemeyecektir. Diş çıkartma döneminde bebeğin en çok şefkate ihtiyacı vardır. Kucağınıza alarak onu sakinleştirerek uyutmanız gerekmektedir. Eğer bebek çok fazla uykusuzluk sorunu yaşıyorsa doktorunuza danışarak ağrı kesici ateş düşürücü fitil ya da şurup verilebilir.

İştahsızlık durumu anneler için üzücü bir sorundur. Bu sorun sebebiyle çoğu bebekte kilo kaybı ya da kilo alımı azalması mümkündür. Bebekler ağrılarından dolayı yemek yemeyi reddedebilir ve bebeği çok fazla zorlamamak gerekmektedir. Sabırlı olunmalı ve bebek kendini yemek yemeye hazır hissettiğinde yemek verilmelidir.

İshal çok uzun sürmeyen bir durumdur. Eğer ishal hali uzun sürerse bir doktora danışılmalıdır.

Öksürük sık rastlanan bir sorundur. Diş çıkartma döneminde çok fazla salya akıttıkları için tıkanıp öksürebilirler. Nezle gibi alerjik bir durum yoksa kendiliğinden geçecektir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Tablosu

Hangi Diş? Ne Zaman?
Ön Dişler 6. ve 10. aylar arası
Yan Dişler 9. ve 12. aylar arası
Köpek Dişleri 15. ve 21. aylar arası
Birinci Azı Dişleri 13. ve 18. aylar arası
İkinci Azı Dişleri 24. ve 33. aylar arası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*