Bebekler İçin Mercimekli Çorba Nasıl Yapılır?

Yemek tariflerimize en çok istek alan “bebek çorbaları” ile geri dönmeye karar verdim. Malum artık ek gıda döneminde bebeği olan bir anneyim. Bu konuda anlatılacak çok şey var ama bebek beslenmesinde en önemli kurallardan biri de, kaynağını bildiğiniz malzeme kullanımı. Günümüzde “organik gıda”ya ulaşım artık daha kolay olsa da, bir sebzenin yetiştirme yöntemi onun gerçekten organik olduğunu kanıtlamıyor, o sebzenin tohumu, kullanılan toprak, gübre vs gibi etmenler de en az yetiştirme yöntemi kadar önemli. Bu konuya daha sonra değinmek üzere ara verelim ve gelelim bebekler için mercimekli çorbanın nasıl yapıldığına.

Malzemeler

1/2 çay bardağı kırmızı mercimek
1 adet havuç
1 adet patates
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
1 fiske tuz
1/4 adet soğan (bebeğinizin gaz problemi yoksa)
1 bardak su

Bebeklerin ek gıda döneminde çok dikkatli beslenmesi, mümkün olduğunca değişik tadı azar azar öğrenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle zeytinyağı, tuz gibi tadlandırıcı malzemeleri de az miktarda olsa kullanıyorum.
Öncelikle bebeğin mercimek ve soğanın gazından etkilenmemesi için sıcak suda bu malzemeleri biraz bekletiyoruz, bu arada mercimek de yıkanmış oluyor. Ardından bir tencereye küçük parçalara ayırdığımız malzemeleri, tuzu, zeytinyağını ve suyu ilave edip kaynamaya bırakıyoruz. Tüm malzemelerimiz lapa kıvamına geldiğinde, isterseniz süzgeçten geçirerek, isterseniz çatal yardımıyla ezerek, isterseniz de blendır yardımıyla çorba kıvamına getiriyoruz. Çorbanızın kıvamı bebeğinize biraz koyu geldiyse, kaynamış su ilave ederek seyreltebilirsiniz.
İşte minikler için mercimek çorbası yapımı bu kadar basit. Her öğünde taze yapılmış besinler kullanmaya edelim yeter.
Miniğinize afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*