Bebek Taşıyıcıları, Bebek Arabaları ve Mama Sandalyeleri Hakkında Her Şey

Artık anneler bebeklerini koyunlarında taşıyorlar. Esasında bu yeni bir trend değil, dünyanın her yerinde, Güney Amerika’dan Endonezya’ya kadar binlerce yıldır kadınlar bebeklerini üzerlerinde taşıdılar. Bizde de böyledir esasında. Bağda bahçede çalışan annelerimiz bebeklerini yere börtü böceğin arasına bırakmak yerine sırtlarında taşımışlardır hep. Anneannem anlatırdı, dayım aşırı hareketli bir çocukmuş bu yüzden onu hep sırtında taşımış. Bağla bahçeyle alakası olmayan bir olarak bebeğini yanında taşımanın avantajlarını görmüş. Nedir o avantajlar?

– Bebekler dokuz ay annelerinin karnında sıcak korunaklı bir ortamdan çıkınca annelerinin kokusunu arıyorlar. Annesinin tenine yakın olmak bebeği sakinleştirir.

– Bebekler ana karnında düz durmazlar. Biz onları devamlı düz yatağa yatırmaya kalkarız. torbasında ise ana rahmindekine yakın bir pozisyondadır.

– Bu pozisyonda daha rahat gaz çıkarır.

– Torbada taşınan bebek daha az ağlar. Bilimsel olarak kanıtlanmış, internette bir sürü yerde var.

– Torbada bebeğini taşıyan annenin elleri boş kalır, iş görebilir, diğer çocuklarıyla ilgilenebilir.

– Torbadan bebek emzirmek kolaydır ve dışarıdan emzirdiğiniz görünmez bile.

– Bebeği yakınında olan annenin sütü bol olur.

Uyarılar:

Bebeğinizi taşırken bisiklete binmeyin, yüksekten atlamayın, başka tehlikeli işler de yapmayın (mesela yemek pişirmeyin, ateşe yaklaşmayın.) İster satın alın, ister kendiniz yapın kullandığınız torbada yırtık sökük olursa onu kullanmayın. Satın aldığınız yerle ve üreticiyle hemen bağlantıya geçin. Bebeğinizi mümkün olduğunca değişik pozisyonlarda taşıyın. Sırtınız, omuzunuz falan ağrırsa o pozisyonda taşımayı bırakın. Aşağıdaki bilgilerin kullanılması sonucu bir sakatlık çıkarsa sorumluluk kabul etmem ona göre. Neticede çocuğunuz sizin sorumluluğunuzda ve aklınıza yatmayan hiçbir şeyi uygulamayın. Ben sadece kendi çocuğumda bu sorumluluğu tek başıma alarak onu taşıdım. Bu bilgileri vermemden amaç dünyada milyonlarca anneye faydası olmuş bebek taşıma teknikleri hakkında bilgi vermektir. Bu konuda uzman değilim, ama fikir vermeyi seviyorum ne yapayım.

Bir annemizin sorması vesilesiyle işte bu taşıyıcıları nerede bulabiliriz, nasıl yapabiliriz sorularının yanıtı.

Alışıncaya kadar çevrenizdekilerin tepkisine katlanmak zor oluyor. Herkes “-Bunda mı taşıyacaksın çocuğu, kemikleri bozulur, cart olur curt olur.” diye maydanoz oluyor. Bizim kızı buna koyar koymaz ağlaması geçti.

Bu tarz bir taşıyıcı doğumdan itibaren bir buçuk yaşına kadar kullanılabilir. Kendi bedeninize göre ısmarlıyorsunuz yada kendiniz yapıyorsunuz. Bebek karnınıza yakın duruyor.

Artıları: Kullanımı kolay, düğümsüz, halkasız, teferruatsız, her çantaya sığıyor.

Eksileri: Basit göründüğünden elalem beğenmiyor.

Halkalı taşıyıcı (Ring Sling). Yukarıdaki gibi sadece halkalar yardımıyla büyüklüğü ayarlanıyor. Bebek annenin göğsüne yakın duruyor. Bu tarz taşıyıcılar Uzakdoğu’da – Hong Kong ve Taiwan – çok ucuz. Belli ki oralarda kullanılıyor. Eğer oralardan ısmarlayacaksanız söyleyin faturayı yanına koymasınlar ve hediye olarak yollasınlar (gümrük formunu öyle doldursunlar). Böylelikle gümrük ödemezsiniz.

Artıları: Boyu ayarlanıyor. Hafif kolay taşınır.

Eksileri: Benim gibi beceriksizseniz o kumaşın o halkalardan kaymayacağına nasıl emin olursunuz?

Selendang, Ring Sling gibi fakat halkalar yerine kendiniz kuvvetlice bir düğüm atıyorsunuz. Endonezya kökenli. Pamuklu ya da batik kumaştan yapılıyor. Bence bu tarz bir şeyi hazır almak biraz enayilik. Neden derseniz Endonezyalı anneler de kendi evlerinde ne varsa onu kullanıyorlar. Sağlam bir kumaştan kendiniz yapın.

Uzun kumaş olayı: Harika birşey

5 metrelik bir kumaş düşünün. Bunu evire çevire bebeğinizi 7 değişik şekilde taşıyabiliyorsunuz. İş gereği ana çocuk sağlığı hemşireleriyle görüşüyorum. Bu hanımlardan bir tanesi sağlam bir kumaşla yapılabilecek en kolay taşıyıcının çizimini bana bir kağıt üzerinde verdi. Ve ben bunu kaybettim. Halen daha arıyorum. Elime geçince tarayıp buraya koyacağım. O kadar aklıma yattı ki ikinci çocuğum olursa böyle taşıyacağım.

Birçok ticari internet sitesinde ve dergide hamile anneler için bebek ihtiyaç listeleri ya da doğum çantasında neler olması gerektiğine dair uzun uzun listeler oluyor.

Bence bir annenin hayatını kolaylaştıracak her şey bir ihtiyaçtır. Öte yandan bakımı zor, teferruatlı ürünlere gereksiz para saymak tabii ki çok yazık.

Doktorunuza ya da ebenize doğuma ne götüreceğinizi sorun. O size en iyi yanıtı verecektir… Çantayı yedinci ayda peşin peşin hazırlayın, kenara koyun, ne olur ne olmaz.

Bebek ihtiyaç listelerine gelince, bunlardan da her yerde bol bol var. Neye ne kadar ihtiyacınız olacağını ancak siz bilebilirsiniz. Bu listelere dikkatli yaklaşın. O kadar abuk subuk listeler var ki insanın aklı başından gidiyor. Bu listeleri okurken anne ve babalık hislerimizden yararlanmaya çalışılıyor gibime geliyor.

İhtiyaçlar o kadar şahsidir ki bebek arabasına ihtiyacı olmayan kişiler bile tanıyorum. Her yere arabayla gidiyorsanız bir araba koltuğu iyi bir yatırımdır. Mesela biz arabayı fazla kullanmadığımız için ucuz bir ile gayet güzel idare ettik.

Ayrıca bebek odasını çok sade döşeyerek (Yatak+komidin) artırdığım parayı iyi kalite bir bebek arabasına gömdüm. Yeğenimin bebek arabasını birkaç defa kullanınca kollarım tutulmuştu. Bunu sürekli yaşamak istemiyordum. Altı ay içinde ortalama beşyüz kilometre yapacağımı hesaplayınca gerçekten iyi bir arabaya ihtiyacım olduğuna karar verdim. Eşin dostun laflarına aldırmadan seçimimi yaptım.

Neticeden çok memnunum zira bu arabanın kullanımı o kadar rahat ki anneannem bile zorluk çekmeden kullandı.

Ayrıca şişme lastiklere bakıp bakıp “-Bunun basıncı bir bar olacakmış, acaba nasıl ölçeceğim nasıl bakacağım.” Diye benim gibi her bebek arabasıyla gezmeye çıktığınızda takıntı yapacaksanız şişme lastiklerden kaçının.

Bana şişme lastiklerin bebeğin konforu için mutlaka olması gerektiği söylenmişti. İtalya seyahatimde ise hiç bir annenin (arabada iki haftalık bebeği olanların bile!) şişme lastikli araba kullanmadığını gördüm. Otomobile zor sığan şişme lastiklerle ortada dolaşan bir tek ben vardım. Demek ki o kadar da gerekli değilmiş.

Prensip olarak karşı olmama rağmen hediye edilmiş olan oyun parkını da çok kullanıyorum. Parkın içine koyduğum aktivite halısı da bebişi saatlerce oyalıyor.

Alınmasını tavsiye etmediğim şeyler:

Emzirme yastığı: Sonra bu yastık olmadan emziremiyorsunuz. Her yere yastıkla gitmek zorunda kalıyorsunuz

Kalın yorgan: Bebeğin fazla ısınmasına neden olduğu için Hollanda’da yasak. Bakın yasak diyorum, tavsiye edilmiyor demiyorum. Annemin getirdiği yorgan hemşire tarafından bebek iki yaşına gelince çıkartılmak üzere, bizzat tavan arasına kaldırıldı.

Alınmasına karşı olduğum bir şey de yürüteçler. Konuştuğum her uzman bu yürüteçlerin kalça problemlerine ve kazalara yol açabileceği konusunda hemfikir. Zaten bebek bunu çok az kullanacağı için para vermeye değmeyecekti.

Bu listelerde olmayan, fakat benim işime gerçekten yaramış birkaç güzel fikir:

– Bebek hamağı (Keşfettiğimde çok geçti, almamıştım fakat güzel fikir)

– Bebek torbası (Ya da annemin dediği gibi: çingene torbası): Bilhassa büyükler bu bebek torbasına isyan edeceklerdir. Fakat kullanır kullanmaz kolikli bebeğinizin sustuğunu anlayacaksınız. Biz çaresiz kaldığımızda çok fazla olmamak suretiyle kullandık, faydası oldu.

– Oyuncaklı (bebeğim aylarca bu sandalyede oyalandı.)

– Koku sızdırmayan bez kovası (Katı mamalara geçince lüks değil ihtiyaç olduğuna inandım)

– Sterilizatör

– Altıncı aydan sonra: Cam rende

– Beşinci aydan sonra: Buzdolabında soğutulabilen diş kaşıma halkaları.

– Yatağa asılan hareketli bir oyuncak.

Alıp kenara koyduğum fakat bir türlü kullan(a)madığım şeyler ise:

– Yoğurt makinesi (nasıl şeyse bir türlü yoğurt yapmayı beceremedim…)

– Gereğinden fazla alınmış 50/56 beden bebek elbisesi: Bebekler, bilhassa anne sütü emenler ilk zamanlar pek kirlenmiyorlar. Meğer o kadar çok giysiye hiç de gerek yokmuş!

– Bebek banyosu (çünkü bebek iki aylıkken onunla banyoya girmeyi hobi edindik!)

– Pudra (pişik yaptı!)

– Babyphone. Ürün kötü olduğundan değil, bizimkinin sesinin gürlüğünden. Maşallah ağlamaya başladı mı mahalle ayağa kalkıyor.

Unutmayın, bir annenin işine yarayan şey, diğer anne için tamamen gereksiz olabilir.

Mama sandalyesi gerekli mi?

Bebeklere dantelli teferruatlı yatak örtüleri alıp da mama sandalyesine verilen parayı çok gören mentaliteye karşıyım.

Mama sandalyesi sayesinde anneler de rahat yemek yiyebilirler. Siz çocuğu tüm yemek sırasında kucağınızda tutmanın zorluğunu bilirsiniz. Ayrıca çocuğunuz tüm aileyle birlikte oturabilir, kendisinin de sofrada ayrı bir yeri olduğunu görür.

Biraz iğrenç belki ama benimki mama sandalyesini aynı zamanda lazımlık olarak kullanıyor. Oturma pozisyonu kendiliğinden bağırsaklarını harekete geçiriyor.

Piyasada ergonomiklerden, rahatlara onlarca mama sandalyesi var. “-Ama çok kısa süre kullanılacak yazık günah paraya.” diyorsanız ve yakınınızda IKEA varsa, orada dünyanın en hafif ve belki de ucuz mama sandalyesi satılıyor. Kesinlikle tavsiye edilir.

Bu yazı 03 Mart 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.211 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*