Bebek Oto Koltuğu

Bebek koltuğu, bebeklerin arabada güvenli bir biçimde taşınması için kullanılan koltuktur ve emniyet kemeriyle arabanın arka koltuğuna bağlanır.

Bebek Oto Koltuğunu Kim İcat Etti?

İlk bebek oto koltuğunu Rainsfords adlı Avustralyalı şirket 1984 yılında icat etti.

Bebek Oto Koltuğunun Öyküsü

Arabalarda emniyet kemeri kullanmayı zorunlu hale getiren ilk ülke 1970’li yıllarda Avustralya oldu. Fakat emniyet kemerleri bebekleri koruyamıyordu. Rainsfords adlı şirket 1984 yılında, bebeği çevreleyen sağlam plastik bir beşik üreterek bu sorunu çözdü. Çerçeve, beşik ve bebek, birbirlerine emniyet kemeriyle bağlanıyordu.

Biliyor muydunuz?

Arabalarda bebek taşımak için kullanılan ilk özel icat 1921 yılında üretildi. Bebek ağzı büzgülü bir çuvala konuyor ve arabanın arka koltuğuna bağlanıyordu!

Bebek Oto Koltuğu Nasıl Çalışır?

Herhangi bir araba kazası sırasında, çarpışmanın etkisiyle büyük bir güç ortaya çıkar. Bebek koltuğu bebeği yerinde tutar ve bu sayede bebeğin koltuktan fırlayarak yaralanmasını, hatta ölmesini önler. Bebek koltuğu hareket ederek çarpışmanın ortaya çıkardığı gücü yayar ancak bebeğe zarar vermez.

Bebek Oto Koltuğunun Zamanla Geçirdiği Değişimler

1984 yılından beri geliştirilen birçok bebek koltuğu vardır. Bazıları bebek büyüdüğünde araba koltuğuna dönüştürülebiliyor.

Günümüzde ülkelerin büyük çoğunluğu, bebeklerin bebek koltuklarında yolculuk etmesini zorunlu hale getirmiştir.

Bu yazı 25 Temmuz 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 2.910 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*