Bebek Kıyafeti Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

En keyif verici kısma geldik… Bebek kıyafetleri… Anne adayları ve anneler bayılırlar bu kısma. Bebeklerine alışveriş yapmak, henüz doğmamış ya da doğmuş bebeğinizin sevimliliğine sevimlilik katmaktır. Bu konuda ne kadar hassas ve itinalı olduğunuzu biliyoruz.

Bebek Kıyafet Seçimi

Ebeveynler olarak isteriz ki bebeğim hem sevimli olsun, bununla birlikte de rahat ve huzurlu olsun.

Bu ikisini bir arada oluşturabilmek için dikkat etmemiz gereken hususlar, görünümden evvel kumaş cinsi olmalıdır. Özellikle 0-12 ay 12-24 ay arasında bebeklerin rahat kıyafetler içinde olmaları sağlıkları ve gelişimleri için de önemli bir konudur.

alırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Bilhassa bu dönemlerdeki bebekleriniz için seçeceğiniz kıyafetlerin %100 pamuktan üretilmiş olmalarına dikkat etmeniz gerekir. Tenleri maksimum düzeyde hassas olduklarından ötürü kumaşlar dahi o narin tenlerini tahriş etmeye yetebilir. Ekstra hassalığı olan bir bebeğiniz var ise (alerjen bünyeye sahip) bambu ağacından üretilen organik kumaşlı kıyafetler tercih etmenizi öneririz.
  • Aldığınız kıyafetlerdeki marka etiketlerinin konuluş yerleri ve etiket cinsleri de narin ciltlerini tahriş edebilmekte, huzursuzluk verebilmektedir. Kullanılan aksesuarlar, fermuarlar, düğmeler, çıt çıt düğmeler ciltleriyle temas etmeyecek şekilde kıyafetinin üzerine yerleştirilmiş olmalıdır. Etiketler mümkünse kumaşın cinsinden %100 pamuktan olmalı, yahut kıyafetin iç kısmında, bebek üzerine giydiği vakit teni yerine bel hizasında, bebek bezine temas ediyor şekilde olmalı.
  • Fermuarlar,düğmeler ve benzeri birleştiriciler kesinlikle teniyle temas etmeyecek şekilde dikilmiş olmalı. Alt
    zemininden muhakkak %100 pamuklu kumaş geçirilmiş olmalı.
  • Renklendirilmiş kumaşlar, üzerine sevimli desenler, figürler işlenmiş kıyafetleri daha az tercih etmenizi öneririz.

Yenidoğan Bebek İhtiyaçları Nelerdir?

Bebek cildi çocuklara göre dahi çok daha hassas ve savunmasızdır. Bundan ötürü kumaş tekstilinde kullanılan renklendiriciler, kimyasallar bebeğiniz için uygun olmayabilir. Özellikle teniyle direk temas eden kıyafetleri alırken (zıbın-iç zıbın, atlet, badi, çorap gibi) çok daha seçici davranılması gerekir.

Özellikle 0-12 ay arası bebeklerinizde dış kıyafetlerine de çok itimat göstermelisiniz. Bebeklerin bu dönemde otokontrolleri daha zayıf olduğundan tüylü ve kaşındırıcı kıyafetler ağız ve burunlarına girebilmekte rahatsızlık vermektedir. Ya da üzerilerindeki sevimli figürlü baskıları emmekten büyük keyif aldıklarını görebilirsiniz.

Kimyasallara dikkat!

Ama içiniz rahat olsun ki tüm bunlara itina gösteren markalar mevcut. Üstelik de çok astronomik rakamlar vermeden ulaşabileceğiniz kaliteli bebek markaları var. Çünkü biliyoruz ki aldığınız ürünün kaliteli olması sizi mutlu eder, bununla birlikte uygun olması ise keyiflendirir.

Keyifli alışverişler!…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*