Bebek İçin Yoğurt Mayalama Tarifi

Arkadaşlar bilindiği üzere hazır yoğurtlar veya bebek yoğurtları tam olarak içimize sinmiyor. Bu sebeple evinizde bebeğiniz için yoğurt mayalamak şart oluyor. Hem içiniz rahat eder hem de taze taze günlük yoğurt yedirmiş olursunuz. Defalarca denediğim bir tarif sizlerle paylaşacağım tarif. O yüzden gönül rahatlığı ile yapın.

Yarım kilo süt lazım tabi ki. İsterseniz pastörize sütten ya da son günlerde satılan günlük sütlerden yapın fark etmez. Ya da sütçünüzden alırsınız orası sizin bileceğiniz iş.

Yarım kilo sütü kaynatın ve soğumaya bırakın. Mayalanacak kıvamı anlatan en iyi ifade, küçük parmağınızı süte dokundurunca sinek ısırığı gibi bir yakış etkisi göstermesi lazım. Ilığa en yakın sıcak diyebiliriz.

Maya görevi görecek olan 3 tatlı kaşığı yoğurda ihtiyacımız var.

1 Tatlı kaşığı yoğurdu süte yavaş yavaş yedirin ki yoğurt ya da süt kesilmesin. Oluşan sıvı karışımı kalan 2 tatlı kaşığı yoğurda ilave edin. Son hali ile oluşan ayran kıvamındaki karışımı cam bir kavanoza ağzını çok sıkı bir şekilde bağlayarak koyun. Benden size tavsiye, kalorifer peteğinin önüne, sımsıkı örtüler ile kavanozu sarın, 4 saatte yoğurt hazır. Eğer çok sıcak bir ortamda değilse 6 saatte yoğurdu açabilirsiniz. Fazla da bekletmeyin, o zaman yoğurt sulanır. Bir ipucu da yoğurdu mayalanma süreci boyunca kıpırdatmayın. Kıpırdarsa sulanma çok olur.

Daha sonra afiyet ile bebeğinize yedirebilirsiniz. İçine yapabilirsiniz. Hem çok doğal hem de taze yoğurt yedirmiş olursunuz.

Afiyet olsun bebeğinize…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*