Bebek Bezi Nasıl Üretilir?

Bebek bezi, bir kez kullanıldıktan sonra atılan bezdir.

Bebek Bezini Kim İcat Etti?

İlk bebek bezi 1950 yılında Marion Donovan tarafından Amerika’da icat edildi.

Bebek Bezinin Öyküsü

Marion Donovan kirli çocuk bezlerini ve çarşafları yıkamaktan bıkmıştı. 1946 yılında plastik duş perdelerini ve dikiş makinesini kullanarak sızdırmaz çocuk bezi örtüsü yaptı. 1950 yılında, tek kullanımlık çocuk bezini icat etti. Bu bez, plastik kaplı kumaştan yapılmıştı. Donovan, kağıttan tek kullanımlık çocuk bezi de yaptı fakat bu icadına kimse ilgi göstermedi.

1956’da Victor Mills, büyük torununa bakıyordu ve bez değiştirmekten nefret ediyordu. Şirketi yeni bir kağıt fabrikası satin almıştı. Mills emici çocuk bezleri yapmaya karar verdi ve bunun sonucunda Mills’in şirketi, dünyanın en büyük çocuk bezi üreticisi oldu.

Biliyor muydunuz?

Kumaş bebek bezlerinin seri üretimi ilk kez 1887 yılında Maria Allen tarafından yapıldı.

Çocuk Bezleri Nasıl Çalışır?

Tek kullanımlık çocuk bezleri, plastik astarlı kağıt topaklarından yapılır. Kağıt topakları genellikle suyu emdiğinde jele dönüşen özel kristaller içerir. Bebek bezi ıslandığında, sıvıyı vücuttan emer ve rahatsız edici pişik oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Çocuk bezleri kullanıldıktan sonra çöpe atılır.

Çocuk Bezinin Zamanla Geçirdiği Değişimler

En iyi çocuk bezinin hangisi olduğu konusunda farklı görüşler var. Birçok insan aşırı miktarda çöp ortaya çıkardığı için çocuk bezlerinin çevreye zararlı olduğunu düşünüyor. Bu yüzden tekrar eskiden kullanılan kumaş çocuk bezlerine yöneliyorlar.

Bu yazı 25 Mayıs 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 5.210 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*