Bebeğin Cinsiyeti Kesin Olarak Ne Zaman Belli Olur?

Bebeklerin cinsiyeti, halk diliyle anne karnına düştükleri anda, yani gerçekleştiğinde yapısında belirlidir. Eğer XX kromozomuna sahip bir bebeğiniz varsa kız, XY kromozomuna sahip ise de erkek bebeğiniz olacaktır. Ancak bebek belirli bir gelişimsel aşamaya gelinceye dek cinsiyeti görülemez. Çünkü cinsiyeti belli eden fiziki yapılar daha oluşmamıştır.

Bebeklerin cinsiyetini gözlemlemek için en uygun zaman gebeliğin 1. trimesterı yani ilk 3 ay sonrasıdır.

her biri 3 aydan oluşan 3 gruba ayrılarak incelenmektedir. İlk üç ay bittiğinde cihazı yardımıyla gözlenebilir, çünkü artık erkek bebeklerde penis gelişimi görülür. Ancak bu dönemde yani 12. – 13. haftalarda cinsiyeti gözlemlemek işinde çok uzman doktorların yapabileceği bir durumdur. Asıl olarak 16. hafta sonunda yani gebeliğin 4. ayının bitiminde kolayca ultrason ile görülebilir hale gelir. 20 haftalık bir bebekte yani 5. ayın sonunda ise, artık tahmin etmek oldukça basit bir iştir.

Bebeklerde cinsiyet tahmini, erkek bebeğin penisinin görülmesi üzerine kuruludur. Bu nedenle cinsiyeti yanlış tahmin edilen bebekler sık görülür. Çünkü bebeğin anne karnındaki duruşu kimi zaman penisin görülmesine olanak vermeyecek bir pozisyonda olduğunda, bebek kız sanılabilir.

Bebeğin kız mı yoksa erkek mi olduğunu belirlemek için en güvenilir yöntem kromozom yapısını incelemek ve XX ya da XY olduğuna bakmaktır. Ancak kromozom yapısı görüntüleme işlemi sık yapılmayan bir uygulamadır. Ancak kalıtsal hastalığı olduğundan şüphelenilen bebeklerde kullanılır ve bu hastalık araştırılırken de görülmüş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*