Bebeğimin Kulağını Nasıl Temizlerim?

Kendi kulaklarımızı temizlerken haşır haşır davranırız çünkü canımız o kadar acımaz ya da nasıl temizlememiz gerektiğini öğrenmişizdir fakat bebeklerin kulaklarını nasıl temizleyeceğiz onu da öğrenmemiz lazım ki kendi kulağımızı temizlediğimiz gibi olmayacağı kesindir. Bebeklerin kulakları oldukça hassas organlarıdır gerçi bebeklerin her organı hassastır ancak duyma kaybı gibi hayat boyu bir soruna sebebiyet verecek bir şeye sebep olmak istemeyiz her halde.

Bebeğin kulağını temizlerken biz de o bebek kadar hassa olmalıyız. Hatta bazı çocuk doktorları bunu kendi başınıza evde yapmayın der “-eee her seferinde doktora mı gideceğiz?” dediğinizi duyar gibiyim haklısınız ama üstünde durmakta yarar var.

bebek-kulak

Bebeklerin kulakları öyle sürekli temizlenmeye ihtiyaç duyacak bir organ değil o yüzden bu konuda bir kere rahat olun. Çünkü kulakta biriken kir zaten kendiliğinden yüzeye çıkar size düşen o kiri hassas bir kaç hareketle dışarı çıkarmaktır. Ama ben yine de bebeğimin kulaklarını temizlemek istiyorum derseniz bize kulak verin ve şu şekilde temizleyebileceğinizi söyleyelim. Bir kere kesinlikle yapmamanız gereken hareketler kulağın içine firket kulak pamuğu ya da bunun gibi zarar verecek şeyleri sokmuyoruz temizleyeyim derken bebeğinizi sağır etmeyin sonra ikincisi ise asla bebeğin kulağına su kaçırmamalısınız.

Şimdi nemli bir pamuk ya da hafif ıslatılmış pamuklu bir bez yardımıyla işe başlamak lazım bebeğin kulak arkasını ve yüzeye çıkmış kulak kirini bu bez yardımıyla nazikçe alıyoruz, kulak kepçesini bezle sıyırmayı da unutmayın :) Eğer bebeğin kulağında normalden fazla birikinti ve irin varsa bu biraz da kokar bir doktora göstermenizde fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*