Bebeğime Hangi Güneş Koruyucu Almalıyım?

Bebek ve çocukların cildi güneşe ve dış etkenlere karşı oldukça hassastır. Çocuklukta geçirilen güneş yanıkları, çok ciddi bir cilt hastalığı olan habis melanom rahatsızlığına davetiye çıkarır. Bu nedenle seçtiğiniz güneş koruyucular oldukça önemlidir. Bronzlaşmak bir sağlık göstergesi olmanın aksine cildin tahrip olduğunun ispatıdır. Mümkün mertebe çocuklarınızın bronzlaşmasına engel olmalısınız.

Bebekler Için Güneş Kremi

Eskiden (ozon tabakası bu kadar tahrip olmamışken) bebekleri bir kaç dakika dahi olsa güneş altında tutmak D vitamini ihtiyacını gidermeye yardımcı olurken maalesef bugün için aynı şeyi söylemek pek mümkün olamıyor.

Aksine fayda yerine tahrip görebiliyor bebekler. Bugün D vitamini ihtiyacını mamalar ya da sütler, şuruplar gibi dış takviyelerden tedarik etmek durumundayız.

Tabii bu durum bebeğinizi hiç plaja götürmeyeceğiniz ya da güneşe çıkarmamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Fakat bebeğinizi güneşe çıkarırken muhakkak güneş koruyucu kullanmanızı öneriyoruz. Ve önünüze gelen herhangi bir güneş koruyucuyu değil.

Güneş Kremi Alırken Nelere Etmeliyiz?

1-) SPF değeri yüksek olmalı: En az 30 SPF faktörü içeren güneş koruyucu kullanmalısınız. Bebeklerde ve çocuklarda bronzlaştırıcı güneş kremlerinden uzak durmanız hassas ciltlerine zarar vermenize engel olur. Çocuğunuz tenliyse, daha az faktör de etkili olabilir. Faktörün değeri arttıkça koruma özelliğinin arttığını da unutmayın.

2-) Etkin olduğundan emin olun: UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu özelliği olan kremler kullanmalısınız. Piyasada bulunan güneş koruyucuların büyük bir çoğunluğu sadece UVB ışınından korumak üzere üretilmiştir. Kaliteli bir güneş koruyucunun üzerinde UVA sembolünü de görürsünüz. Bu her iki ışından da bebeğinizi koruduğu anlamına gelmektedir.

3-) Güvenilir markalar tercih edin: Kullanacağınız koruyucuların içindeki kimyasallar oldukça önemlidir. Doğallığa eden ve kalitesini ispatlamış markaları tercih edin. PABA içermeyen ürünleri tercih edin. Aksi taktirde içlerinde barındırdıkları kimyasallar hasebiyle bebeğinizin cildinde tahrişler, kızarıklıklar, şişmeler gibi alerjik reaksiyonlarla karşılaşabilirsiniz. Lipoallerjenik ürünler tercihiniz olsun.

Bir güneş koruyucuyu bebeğinizde güneş altında denemeden evvel kolunun ufak bir bölgesine sürerek evde deneyin. 24 saat gibi bir süre kolundan temizlemeden, mümkünse kremi sürdüğünüz bölgenin üzerini kapatarak cildine uyumlu olup olmadığını anlayabilirsiniz. 24 saatin sonunda o bölgede bir farklılık oluşuyorsa o krem kesinlikle bebeğiniz için uygun değil demektir. Direk güneş altında bir ürünü ilk kez kullanmak istenmeyen sonuçlar oluşturabilir.

4-) Suda iken de koruma özelliğine sahip olmalı: En az iki kez suya girip çıktığında koruyucu etkisini sürdürebilen ürünler tercih edin. Çünkü vücut ıslakken UV ışınlarının derinin alt katmanlarına ulaşması daha kolay olur.

5-) Güneşe çıkmadan 30 dk önce sürün: Cilt tarafından koruyucu kremin emilmesi için gerekli olan süre 30 dakikadır. Eğer bu kadar önce sürmeniz mümkün olamıyorsa, en azında güneşe çıkarken sürün. Ancak bu koruma özelliğine güvenip uzun süre çocuğunuzu güneş altında tutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*