Başarılı Bir Topkek Nasıl Yapılır?

Nemli, yumuşak dokulu ve güzel kabarmış topkeklere kim hayır diyebilir? Peki yapmak ister misiniz? Sadece aşağıdaki aşamaları gerçekleştireceksiniz ve bu sayede yiyenleri şaşırtacak lezzette ve güzellikte topkekleri yapmak sizin için çocuk oyuncağı olacak;

Malzemeler (12 adet top kek için)
2 su bardağı kek unu
1 adet yumurta (Hafif çırpılmış)
3/4 su bardağı şeker
3/4 su bardağı süt
1/2 su bardağı doğranmış beyaz çikolata
1/2 su bardağı doğranmış fındık
1/2 su bardağı fındık yağı
1/2 adet limonun suyu

1.Aşama:
Bütün kuru malzemeler bir kabın içinde karıştırılır ve ortası havuz şeklinde açılır. Sıvı olan malzemeler ise başka bir kabın içinde karıştırılır. Kuru malzemelerin olduğu havuzun içine boşaltılır. Kenardan merkeze doğru karıştırılarak bütün malzeme birbirine iyice yedirilir. Yumuşak kıvamda bir hamur elde edilecektir.

2.Aşama:
Elde edilen yumuşak hamurun içine arzu edilen çikolata, kuruyemişler ve kuru meyvalar eklenir ve karıştırılarak hamurla bütünleşmesi sağlanır.

3.aşama:
Hazırlanan kalıbın içi sıvıyağ ile yağlanır veya uygun kağıtlar yerleştirilir. Hazırlanan hamurdan tatlı kaşığı ile parçalar alınır ve kalıplar 2/3 oranında doldurulur. Yani üsten bir parmak kadar boşluk kalacak şekilde. Fırınlanmaya hazırdır.

Ön ısıtma yapılmış 175 derecelik fırında üzeri kızarıncaya kadar yaklaşık 35-40 dakika pişirilir. Süre sonunda kürdan veya bıçak ile topkeklere batırılarak kontrol edilir. Eğer üzerinde kalıntı kalıyorsa 5 dakika daha pişirilir. Temiz çıkana kadar bu işleme devam edilir. Fırından alınır ve soğuduktan sonra servis yapılır.

Bu yazı 09 Nisan 2010 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 27.665 defa okundu.

Bu yazı için 2 yorum yorum yapılmış.

  • merhabalar. tarifinize tesekkürler denemeyi düsünüyorum ama normal beyaz un kullanıp kabartma tozu ilavesiyle yapsam basarılı olabilirmiyim .

  • Tabi ki Serap Hanım. “Ev yapımı kekun nasıl yapılır?” yazısında gerekli oranlar verilecektir. Önümüzdeki hafta yazı yayında olur. İlginize teşekkür ederiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*