Balinalar Karnını Nasıl Doyurur?

Geçen yaz bir arkadaşım beni teknesine davet etti. Birlikte uçsuz bucaksız denizlerde günlerce yol aldık. Küçük teknemizle sallana sallana ilerlediğimiz günlerden birinde çok uzaktan gök gürültüsüne benzeyen sesler duydum.

“-Eyvah! Gök gürlüyor! Fırtınaya yakalanacağız!” diye teknede bir o yana bir bu yana koştururken, arkadaşım bana bakarak kahkaha atmaya başladı.

Balinalar suyun yüzeyine çıkıp enselerindeki delikten nefes alıp verirler. İşte bu esnada çıkan soluma sesi kilometrelerce uzaktan bile duyulabilir. Yani bir yakınındaysa mutlaka haberin olacaktır!

“-Korkma, fırtına falan çıkmayacak. O sesler balinalardan geliyor. Nefes alıp veriyorlar.” Nefes alışları böyleyse, karınları acıkınca nasıl gurulduyordur diye düşünürken aklıma takıldı:

Bu devasa hayvanlar bütün gün ne yiyip içiyorlar acaba?

İnsan etinden hoşlanıyorlar mıdır? Yok, yok! Benim etim ne, budum ne? Sonuçta onlarca kat büyükler benden. Mesela bir tam 33 metre boyunda ve 190 ton ağırlığındaymış! Ben onun dişinin kovuğunu dolduramam yahu! Yine de kendimi garantiye almak için hemen bu konuyu araştırdım.

Balina Yemek Yerken

Meğer o kocaman balinalar minnacık deniz karidesleriyle besleniyormuş! Boyları 1-2 santim olan ve adındaki bu karidesler sürüler halinde okyanuslarda, özellikle de güney kutbundaki soğuk sularda yaşıyorlar. Bir ton suyun içinde bunlardan neredeyse 60 bin tane bulunuyor. Balina ağzını açıp bu sürünün içinde azıcık gezince, günlük yemeğini yiyip duyuyor. Hemen söyleyeyim, bir balinayı öyle akvaryumda beslemeye kimsenin gücü yetmez. Zira günde yaklaşık 3.5 ton yemesi lazım.

Balinalar tek seferde tam 55 ton su yutabilir. Tabii bu suyu susadığı için değil, sudaki krilleri “hüpletmek” için yutar.
Bu yazı 21 Şubat 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.966 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*