Balıklar Unutkan Mıdır?

Tamam, ben de bazen balıklarla biraz dalga geçiyorum ama abartmıyorum. Ancak görüyorum ki birileri devamlı balıkların zekasını az olduğunu söyleyip duruyor! Bence balıkları haksızlık ediliyor. Bir fil hafızası kadar olmasa da onlarda da bazı zeka pırıltıları görmek mümkün. Özellikle balıkların çok unutkan olduğunu zannedenler yaklaşsınlar. Çünkü balıkların ne kadar zeki olduğunu anlatacağım!

Kayıp Balık Dori

Balıklar da zeki hayvanlardır. Mesela dünyanın dört bir yanında yaşayan yılan balıkları, yuva kurma vakti gelince hemen göç etmeye başlarlar. Nerede olurlarsa olsunlar hepsi Meksika Körfezi’ndeki Sargasso Denizi’ne göç eder. Türkiye’de Bafa Gölü’nde büyümüş bir yılan balığı önce akarsularla Ege Denizi’ne ulaşır. Ardından Akdeniz’i ve Atlas Okyanusu’nu geçer ve hedefe ulaşır. Tam 6000 kilometre yol kat eder. Bu harika bir şey değil mi?

Alabalıklar ve deniz kaplumbağaları binlerce kilometre yüzerek doğdukları sulara geri dönerler.

Balık Hafızası

Sizce bu kadar yolu gidip gelen bir balık unutkan olabilir mi? Artık balıkların hafızası ile dalga geçenler bir daha düşünseler iyi olur!

Akvaryumda yetiştirilen Japon balıklarının 3 saniyelik haftası olduğu sanılır. Ancak bazı araştırmalar onların değişik şekil ve renkleri aylarca unutmadığını kanıtlamış.

Eğer evinizde bir akvaryumunuz varsa bunu siz de gözlemleyebilirsiniz. Büyük bir akvaryumunuz varsa her gün yem verdiğiniz köşeye gelirler, başka yerde beklemezler. Bu bir hafızalarının olduğunun işaretidir. Bunu her gün yaptıkları alışkanlık olduğunu düşünüyorsanız başka bir test yapalım. Bir gün aniden balıkları rahatsız edecek şekilde akvaryuma müdahalede bulunun. O gün üzerinizde hangi renk kıyafet varsa, bir daha o renkte bir şey gördüklerinde ya da siz yine o renkte bir kıyafet ile yaklaştığınızda bir şey yapmasanız bile hep korkmaya devam ederler. Tabi lütfen bu testi uygularken balıklara zarar vermeyin, düzenlerini bozacak müdahalede bulunmayın, strese dayanıksız bir balık türü besliyorsanız lütfen ona bu stresi yaşatıp hastalanmasına izin vermeyin.

Ayrıca balık yağı (Omega 3) hafızayı kuvvetlendiren bir şeydir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*