Bakıcı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

, bebeğiniz için vereceğiniz en önemli kararlardan biridir. Belki de ilk sırada yer alabilir. Hem anne, hem de baba çalışmak durumundaysa, bakıcı seçerken daha dikkatli olunması gerekir. Bazı ailelerde anne çalışmadığı zaman da bir yardımcıya ihtiyaç duyabilir. Bu hususta evde anne de olacağı için, sizi o kadar zorlamaz. Yine de bakıcıdan tam olarak ne istediğinizi bilmeniz ve belirtmeniz gerekir.

Tecrübeli olması ve referansları oldukça önemlidir. Size verdiği referanslar dikkatlice incelenmeli, hatta daha evvel bakıcılık yaptığı aileler tek tek aranıp görüşülmelidir. Ajanstan kiralanan bir bakıcıysa; ajansın referansları dikkatlice incelenmeli ve o ajansla çalışan ailelerle görüşülmelidir. Neticesinde bebeği bir iki saatliğine de olsa bakıcıyla tek başına bırakıp dışarı çıkmanız da gerekecektir.

Eğer anne evdeyse; bebeğin bakımı için seçilmiş kişiden sadece bebek hususunda destek istenmelidir. Kimi ebeveynler bakıcıya vazifesi olmayan görevleri de yükleyebiliyorlar (ev işleri gibi). Bu durum bulduğunuz bakıcıdan istediğiniz performansı alamayacağınız anlamına gelir. Ayrıca pek de adil sayılmaz . Öyle değil mi?

Eğer destek almak istediğiniz husus ev işleriyse; aradığınız bakıcı değil ev işleri için yardımcıdır. Öncelikle bu ayrımın farkında olmamız gerekir ki; ileri de gereksiz teferruatlarla uğraşmak zorunda kalmayın. Biz burada ağırlıklı olarak, anne ve babanın çalıştığı durumlarda, bakıcı seçerken göz önünde bulundurması gereken konulara değinmek istiyoruz.

Beklentilerinizde net olun: Öncelikle bir şeyi arayıp bulabilmek için; ne istediğinizi ve aradığınızı iyi biliyor olmanız gerekir.

Nasıl bir bakıcıya ihtiyacınız var?

Bebeğinize evinizde mi bakmalı yoksa bakıcının kendi evinde mi? Sizinle seyahatlere gelmeli mi? Yabancı dil bilmeli mi? Yatılı birini mi arıyorsunuz ? Aradığınız belli bir yaş aralığı var mı? Beklentiniz her ne ise bu konuda net olun. O yönde arayışlarda bulunun.

Doğumdan çok önce araştırmaya başlayın: Özellikle ikiz bebek bekliyorsanız, doğuma 6 ay kala araştırmaya başlamanızda yarar görürsünüz. İstediğiniz kriterlere uyan bir bakıcı bulmak çok da kolay olamıyor maalesef.

Diyelim ki bulduğunuz. Önceden kendisiyle anlaşma yapın ve doğuma 2 hafta kala sizinle olmasını sağlayın. Bu size bakıcıyı yakından tanımak için önceden olanak tanır.

Tavsiye isteyin: Akrabalarınıza, dostlarınıza ve iş arkadaşlarınıza danışın. Bildikleri güvenilir, deneyimli biri ya da güvenilir bir ajans önerip öneremeyeceklerini sorun. Ya da bebek bakım hizmeti veren bir kreş sorun.

Referansları çok çok dikkatli kontrol edin: Bakım için kimi bulursanız bulun, referansları tek tek inceleyin ve daha evvel çalıştığı her aileyle tek tek konuşun. Bakıcıyla ilgili yorumlarını dikkatlice dinleyin. Sadece dadılar için değil, ajans ya da kurumlar için de aynı titizliği gösterin. “Nasılsa ajans! Güvenilirdir mutlaka!” demeyin!

Bebeğin 2 yaşına gelinceye kadar bakımı diğer zamanlarından çok daha hassastır. Uzmanlar; “Bir çocuğun, en azından 2 yaşına kadar aynı kişi tarafından bakılması gerektiğini, çok sık bakıcı değiştirmenin; çocuğun ruhsal gelişimini olumsuz yönde etkilediğini” savunmaktalar. Bu anlamda, seçeceğiniz bakıcıyla uzun soluklu bir anlaşma planlayın. “Beklentime uymazsa nasılsa değiştirebilirim” rahatlığıyla hareket etmeyin.

İçin Alternatifler:

Kendi evinizde bebek bakımı: Kendi evinizde bakım sağlayabiliyorsanız, bu çok avantajlı ve kolay olur sizin için. Bebeğinizi sabahın erken vaktinde uykusundan bölüp dışarı çıkarmak zorunda kalmazsınız. Sabah ve akşamları bebeği alıp bırakmak için ekstra vakte ihtiyaç duymaz, vakitten tasarruf sağlarsınız. Bebeğiniz için en ideal ortam her şeyden önemlisi kendi evidir.

Bakıcı akraba ise (büyükanne, kız kardeş, abla): Üzülerek söylüyorum ki; pek de öyle sevinmeyin. Yaşarken fark edeceksiniz; akrabaya her istediğinizi rahatça söyleyemiyorsunuz. İlişkinizin zedelenmemesi için efor sarf edip, aynı zamanda da bebeğinizin istediğiniz gibi bakımının sağlanması için de bir efor sarfediyorsunuz. Ne var ki; siz bebeğinizin yanında değilken gözünüz arkada kalmıyor. Hatta sizi büyüten annenizin, bebeğinize sizden daha iyi baktığını dahi düşünebilirsiniz. Bir avantajı daha var; çoğunlukla bakım için ücret ödemiyorsunuz.

Bakıcı akraba değilse: Bu hem masraflı, hem de seçimi çok zor bir konudur. Güvenilir birini bulmak için mutlaka referans istemelisiniz ve referansları çok dikkatli incelemelisiniz.

Evde bakımın tek dezavantajı; çocuğunuz kendini izole edilmiş hissedip, akranlarıyla kaynaşmakta zorluk yaşayabilir. İleride yaşıtlarıyla kaynaşması için bir kreşe oyun gurubuna dahi vermeyi düşünebilirsiniz.

Bakıcının evinde bakım: Bakıcınız akraba değilse, bu olasılığı düşünmenizi pek tavsiye etmiyoruz. Şartlarınız bunu mecbur kılıyorsa; 0-6 yaş bakım veren kurumları tercih etmenizi öneririz.

Çocuk bakım merkezleri – kurumları: Burada da kurumun dış görüntüsü ve süsünden önce ilgilenen öğretmen ya da bakıcıların eğitim durumları, referans ve tecrübeleri bilginiz dahilinde olmalıdır. Öğretmen ya da bakıcı başına düşen bebek sayısı 3-4 ü geçmemeli. Bebeğin sadece fiziksel ihtiyaçları karşılanmamalı (alt değiştirme – beslenme). Bebeğin kucağa alınması sevilmesi, uyku saati, bunlar da bebeğin ihtiyaçları arasındadır ve bunları da karşılıyor olmalı. Kurumun uymak zorunda olduğu standartlar, ilk yardım sertifikasyonu gibi konulara dikkat
etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*