Ateş Böcekleri Ateş Mi Çıkarır?

Bir gece kızım “Uyan baba, evimizi hatta tüm ormanı yakacak bunlar!” diye telaşla tepemde belirmişti. Ateşli böceklerin saldırısına uğradık diyordu. Belli ki bahçemizde bol miktarda böceği vardı. Ömründe hiç karşılaşmadığı bu böcekleri gösterebilmek için hızla yataktan fırladım ve pijamalarımla bahçeye çıktım. Kızım bunların efsanelerdeki ejderhalar gibi ateş püskürttüğünden falan bahsediyordu.

Ateş Böceği Orman

böceklerinin çıkardığı ışık, birbirleri ile haberleşme sinyalidir.

Aslında ben de çok merak ediyordum bu böcekleri neden parlar? Ateş böceği nasıl ışık verir?… Bu sorulara cevap verebilmek için önce onları yakından incelemem gerekiyordu.

Ateş Böceği Fotoğraf

böcekleri sarı, turuncu ve beyaz ışık yayabilmektedir.

Birkaç tanesini yakaladım ve mikroskop altında inceledim. Hiç de öyle ateş gibi yanmıyorlardı. Tam tersi buz gibiydiler. Lambalar bile ateş gibi yanarak etraflarını aydınlatırken bu böceklerin soğuk ışığı gerçekten çok harika. Adeta LED aydınlatma teknolojisi.

Ateş Böceği

Eğer ateş böceklerinin ışık üretme tekniğini kendi teknolojimizle başarabilseydik elektriğe %90 oranında daha az para ödeyecektik! Üstelik de lambalara dokununca elimiz yanmayacaktı.

Konuyu araştırınca öğrendim ki aslında bu çıkan ışık bir kimyasal tepkime sonucu oluşuyor. Bu böceklerin vücudunda bulunan “lusiferaz” isimli bir madde sayesinde ışık yayılıyor ve poposundan dışarı doğru çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*