Aslanlar Neden Kükrer?

Diyelim ki, yarın okulda beden eğitimi dersi var ama spor ayakkabılarınızı bulamıyorsunuz. Her yere baktınız: Dolabınıza, yatağınızın altına, odayı kokutmasınlar diye koymuş olabileceğiniz pencere pervazına. Yok. Dolabınızdaki her şeyi boşalttınız, okul çantanızı ters yüz ettiniz, köpek çalmış olabilir düşüncesiyle onun yatağını da alt üst ettiniz. Yer yarıldı yerin dibine girdi sanki. Ne yaparsınız? Annenize seslenirsiniz. “Anne!”

Aslan Kostümü

Sizi duymadı. Biraz daha yüksek sesle tekrar seslenirsiniz: “ANNEEEE!”

Fakat anneniz mutfakta bulaşık yıkıyor ve bir yandan da radyoda çalan şarkıya eşlik ediyor. Derin bir nefes alıp ciğerlerinizi dolduruyorsunuz ve avazınız çıktığı kadar bağırıyorsunuz: “AAAANNNNEEEEE!”

Aslanlar Neden Kükrer

Annenizin telaş içinde koşup geldiğini görüyorsunuz çünkü merdivenden düşüp bir yerinizi kırdığınızı düşünmüş olmalı. Oysa böyle bir şey yok elbette. Yaptığınız sadece onun dikkatini çekmekti. Onunla bir şekilde iletişim kurdunuz.

Bütün hayvanlar birbirleriyle iletişim kurar. Maymunlar ve goriller gibi primatlar da bizimkine benzer iletişim yöntemleri kullanır. Çeşitli sesler çıkarmanın yanı sıra jestler ve mimiklerden yararlanırlar.

Uğurböcekleri renkleri sayesinde avcıları kendinden uzak tutar. Kırmızı-siyah kanatları uyarı işareti gibidir: “Uzak dur, tehlikeliyim.”

Yunuslar klik sesi ve tiz sesler çıkarmanın yanı sıra kuyruğuyla deniz yüzeyinden su sıçratır ya da sıçrayıp tekrar karın üstü suya düşer. Bu zıplama ve iniş, sizin Facebook üzerinden en sevdiğiniz müzik grubunun son parçasını dinlediğinizi ve şarkının müthiş olduğunu bütün arkadaşlarınızla paylaşmanıza benzer. Aradaki fark, yunusların müzik gruplarından çok balıklarla ilgilenmesidir.

Peki ya aslanlar? Onlar homurdanır, inler, hırlar, gürler, tıslar, miyavlar, mırıldanır, puflar ve elbette KÜKREEEER!

Vahşi doğadaki aslanların çoğu Afrika’nın savan adı verilen geniş, açık otlaklarında yaşar. Bir ya da iki erkek ile dört beş dişiden oluşan sürüler halinde yaşarlar. Her sürünün kendi bölgesi vardır ve özellikle erkekler, diğer aslanların gelip kendilerine ait olan antilobu ya da dişi aslanları kaçırmasını önlemek için bölgesini savunur.

Bu bölgeler çok büyüktür ve , bu savunmanın bir parçasıdır; diğer aslanlara bir başka erkek aslanın yoluna çıkmak üzere olduklarını haber verir.

Bir erkek rakip aslanla karşı karşıya gelirse, onu korkutup kaçırmak için kükrer. Kükreme ayrıca sürüdekilerle bağlantı kurmak için iyi bir yöntemdir: adeta SMS göndermek gibidir, sadece biraz daha gürültülüdür. Gerçekten de tribünlere oynayan bir aslan SEKİZ KİLOMETRE öteden duyabileceğiniz kadar sesli kükreyebilir.

Fakat bir aslan, spor ayakkabılarınızı bulmanıza yardımcı olamaz. Bunu ancak anneniz becerebilir.

Bu yazı 20 Temmuz 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 2.878 defa okundu.

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*