Arnavut Ciğeri Nasıl Yapılır?

Kurban bayramında revaçta olan yemeklerden biri de ciğeridir. Yapımı kolaydır, ancak bazı hassas noktaları vardır. Çok kızararak sertleşmemeli, ama az pişmiş de olmamalıdır. Kuzu ciğeri her zaman dana ciğerine göre daha yumuşak olur.

Arnavut ciğerini küp kızartılmış patatesle servis edebilirsiniz. Bunun için önce patatesi kızartın çünkü çok hızlı soğuyabilir ve soğuk Arnavut ciğeri hiç hoş olmayabilir. Biz size patates kızartması içermeyen bir tarif aktarıyoruz.

arnavut cigeri

Gerekli Malzemeler:
500 gr kuzu ciğeri
1 su bardağı un
1 tatlı kaşığı tuz
1, 5 su bardağı çiçek yağı
Tercihen karabiber ve pul biber

Zarlarından temizlenmiş ve iri küp doğranmış ciğerinizi tel süzgece alarak suyunun akmasını bekleyin. Un ve tuzu karıştırın ve ciğerinizi bu karışıma bulayın. Bu aşamada unlu karışımınıza pul biber ve karabiber ekleyebilirsiniz, ancak biz baharatların genelde servis esnasında eklenmesini öneriyoruz. Tüm misafirleriniz baharat sevmeyebilir. Ardından ciğerlerin fazla unu atması için tekrar bir tel süzgece alıp bir iki kez silkeliyoruz.

Geniş tabanlı bir tavaya yağın yarısını dökerek ısıtıyoruz ve ciğerin yarısını kızarması için tavaya alıyoruz. Sertleşmemesi için karıştırarak 1 -2 dakika kadar kızartıp hemen tavadan alıyoruz. Kalan ciğere de aynı kızartma işlemini uyguluyoruz.

Ciğeriniz genel olarak servise hazır. Tabi Arnavut ciğerinin olmazsa olmazı soğan, sumak, tuz ve maydanozla yapılmış salatadır. Salatanız da hazırsa afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*