Arılar Neden Sokar?

Balı çok severim. Bazen ormanda dolaşırken arı kovanlarına rastlarım ve gizlice yanaşmaya çalışırım. Ama bunu özel arıcılık kıyafeti giymeden yapmak biraz zor. Bir süre sonra gözcü arılar beni fark edip hemen saldırıya geçebilir. “-Ya durun, ben dostum!” diyemeden hemen iğneleriyle beni sokmayı başlayabilirler. Hiç hoş değil! Oysa sakin sakin oturup konuşsak ne güzel olurdu değil mi?

Arılar Neden Sokar

Arıların konuşmak yerine niye hemen sokmaya çalıştıklarını biliyor musun?

Meğer bu arılar kendi yuvalarını koruyorlarmış. Söz konusu bal ve kendi yavruları olduğunda, gözleri bizim gibi zarar vermeyecek insanları bile görmüyor. Ayrıca arılar çok fedakar hayvanlardır. Kendi aralarında “birimiz hepimiz için” diye bir sloganları vardır. Kovana yaklaşan bir hayvan veya insan görünce hiç tereddüt etmeden ve öleceklerini bile bile saldırırlar.

Arı Sokması

Bal arısı birisini soktuktan sonra ölür. İğnesinin ucu testere gibi tırtıklı olduğundan girdiği deriden çıkamaz, kalır. Çünkü arı, bağırsaklarına bağlı iğne çıkartmaya çalıştıkça midesi ve bağırsakları zarar görür.

Arı Iğnesi

Eşek arısının iğnesi daha düz olduğundan deriye takılmaz. Bu yüzden iğnesini çok kolay bir şekilde geri çekip kaçabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*