Arı Arıyı Sokar Mı?

Evet, sokar. Yeryüzünde yaklaşık yirmi bin arı türü yaşıyor ama biz şimdi bal arılarıyla ve iri, tüylü bir arı türü olan bombus arısıyla ilgilenelim.

Bee

Bazı arı türlerinin iğnesi yoktur; buna karşılık dişi arıların, koloniyi bal çalmaya ya da kovandaki arıları yemeye gelen düşmanlara karşı savunmak için kullandığı bir iğnesi vardır. Erkek arılar iğnesizdir ve kraliçe arıyı dölleyen birkaç erkek dışında erkek arılar hiç iş yapmaz.

Bal arıları, diğer kolonilerden gelip yuvaya girmeye çalışan işçi arılara saldırır ama kraliçe arı sadece rakip kraliçeleri sokar ve öldürür. Yeni gelişen bir kraliçe arı, yuvadaki diğer odacıkları gezerek gelişmekte olan diğer kraliçeleri arar ve bulur bulmaz da iğnesiyle sokup öldürür.

Bombus arıları da başka kolonilerden gelen işçi arılara saldırır. İsterlerse onları öldürebilirler ama genellikle ısırıp kovmakla yetinirler. Bazı durumlarda yuvaya giren yabancı arı içeride saklanır ve koloninin yeni bir üyesi olarak kabul edilebilir.

Bombus arıları yuvada kendi aralarında kavga edip birbirini sokabilir. Bunun nedeni bir hayli karmaşık ama basitçe ifade etmeye çalışırsak bu, kolonideki erkek sayısını azaltmaya yönelik bir yöntemdir. Erkek sayısını neden azaltmaya çalışırlar? Çünkü işçi arılar döllenmemiş yumurta bırakabilir ve bunlardan erkek arılar çıkar; oysa koloninin asıl ihtiyaç duyduğu bireyler dişi işçi arılardır.

Bazı bal arısı türlerinde işçilerin, dev eşek arısı gibi büyük yağmacılara karşı kullandığı özel öldürme teknikleri vardır. Saldırganın etrafında kümelenip onu bir kürenin içine hapsederler ve yüzlerce arı; kanat kaslarını titreştirirken arı kümesinin ortasında sıcaklık ve karbondioksit düzeyleri arttığı için eşekarısı ölür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*