Alinazik Nasıl Yapılır?

kolayca yapılan yemeklerden bir tanesidir. Oldukça lezzetlidir Alinazik, her evin vazgeçilmezi olacak yemek türlerindendir. Alinazik yanındaki yiyecekler ile birlikte oldukça güzel bir tat vermektedir. Alinazik eskiden oldukça çok yenilirdi fakat günümüzde o kadar çok tercih edilmiyor. Her ne kadar çokça tercih edilmese de, alinazik ayrı bir lezzete sahip, harika mutfağımızın naçizane yemekleri arasında yer almaktadır.

alinazik

Malzemeler:

1 kg kıyma
600 gram süzme yoğurt
Tuz, karabiber ve pul biber
Tereyağı
2 kilo patlıcan
5-6 diş sarımsak

Öncelikle patlıcanları közleyiniz ve içini de bir kaşık yardımıyla ayırınız. Patlıcanları iyice ezmeniz gerekiyor, çok ince bir hale gelene kadar iyice eziniz. Bu işlemleri kolaylıkla yoğurarak veyahut mutfak robotunuzu kullanarak, yapabilirsiniz. Kıymayı bir kaşık tereyağı ile kavurunuz ve sonrasında içerisine, baharatları ilave ediniz. Kıymanın kurumamasını özellikle çokça dikkat ediniz. Ardından patlıcanları bir tavaya koyunuz ve üzerine süzme yoğurdu üzerine ilave ediniz. Tavayı çok sıcak ayara getirmeyiniz, orta ateş uygun olacaktır. Tava çok sıcak olursa eğer yoğurt kesilebilir bu yüzden orta ateş iyidir. Karışımı tam anlamıyla kaynamadan alıp, servis tabağınıza koyunuz. Üzerine kıymayı, taze maydanozu, tereyağı-baharat karışımını ekleyebilirsiniz, üzerine eklenilenler ile birlikte Alinazik oldukça lezzetli olmaktadır.

Alinazik oldukça önemli yemeklerdendir. Özellikle Osmanlı mutfağında çokça rastlarsınız. Günümüzde her ne kadar çok tercih edilmese de Alinazik lezzet olarak apayrı bir yere sahiptir. Evinizde yukarıdaki tarifi kullanarak, kolaylıkla Alinazik hazırlayıp, farklı, harika bir lezzeti kolaylıkla tadabilirsiniz.

Bu yazı 07 Ekim 2013 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 3.927 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*