Alev Ağacı Hakkında Bilgi

Üç metreye kadar boylanabilen, geniş bir bitkidir. Latince adı: Photinia serrulata

Alev çalısı

Nemli, gübrelenmiş ve derin toprakları tercih eder. Humuslu ve asidik topraklarda sağlıklı gelişir. Bol ışık alan bir yere dikim yapılmalıdır. Yaprakları diğer bitkiler için çarpıcı bir fon oluşturur. Sıcak bir yere dikilirse düzenli sulanmak ister. Yan gölgedeyse daha az suyla yaşamını sürdürebilir. Nisan-mayıs aylannda çiçeklenir.

Budama, bitkiye düzgün ve sade bir görünüm kazandır. İyi bir çit bitkisidir. Kışları çok sert geçmeyen iç bölgelerimizde rahatlıkla yetiştirebilirsiniz. Meyveli bir bitki olduğu için üretimi tohumla yapılır.

Alev Ağacı

10 metreye kadar boylanabilir. Beş metre genişliğinde taç çapı yapabilir. Gövdesi kahverengidir. Yaprakları parlak yeşil renkte ve kalındır. Kenarlara düzenli dizilişlidir. Yeni sürgünler alev kırmızısı renktedir. Bitkinin adı da buradan gelir.

Yapraklarını dökmez. Gösterişli çiçekler nisan, mayıs aylarında açar. Beyaz çiçekleri ve meyveleriyle şemsiyeye benzer Park ve bahçe düzenlemelerinde sıkça kullanılır. Vurgu bitkisi olarak tek başına ya da gruplar halinde dikilebilir. Ayrıca sınırlama ve perdeleme amaçlı olarak kullanmak da doğru olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*