Ahududunun Faydaları

Ahududuya bazen doğal şeker de denir. İnsanlar bu meyveyi yabani doğada büyük güçlüklerle toplarlar. Bunun için bir hayli zaman ve emek harcarlar. Peki bu kadar uğraşa değer mi? Ahududu neye faydalıdır?

Ahududu

Bugünkü yazımızda sizlere bu lezzetli meyvenin faydalarından bahsedeceğiz. Araştırmaların sonuçlarına göre ahududu en güçlü doğal antioksidanlardandır.

Ahududu kırmızı, siyah, yeşil, hatta altın renklerinde olabilir. Her bir renk benzersiz vitamin, mineral maddeler ve antioksidan bileşimleri ile ayrılır.

Uzmanların değerlendirmelerine göre, bir fincan ahududu;

  • 64 kalori
  • 1.5 gr protein
  • 0.8 gr yağ
  • 15 gr mineral
  • 8 gr selüloz
  • 5 gr şeker

içerir. Ayrıca bir fincan ahududu vücuda günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 54’ünü, K vitamininin %12’sini, E vitamininin %5’ini, potasyum ve demiri sağlıyor. Günlük magnezyum, tiamin, riboflavin, niasin, pantetonik asit, B6 vitamini, kalsiyum, fosfor ve çinkonun %41’ini bir fincan ahududu ile karşılayabilirsiniz.

Ahudududa alfa ve beta karoten, lutein, zeaksantin ve kolin vitaminleri vardır. Araştırmacılar ahududu tüketen kişilerde hafızanın iyileşmesi, yaşlanma ile ilgili kognitif imkanların sınırlaştırılmasının azalması durumlarını gözlemlemişler.

“American Journal of Clinical Nutrition” dergisinde geçenlerde yayınlanan makalede yer alan bilgilere göre, ahudududa yer alan flavonoidler hastalıklarından ölüm riskini azaltır. Özellikle de antosianin flavonoidi kalp hastalıklarına götüren iltihap süreçlerini yavaşlatır. Ahudududa bulunanı yüksek miktardaki polifenoller ise arteriyel tansiyonu önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*