Ahtapot Bulma ve Yakalama Teknikleri

Ege ve Akdeniz bölgelerinde en basit şnorkelle bile daldığınızda kolaylıkla görebilmeniz ve hatta yakayabilmeniz için size bugün bazı taktikler öğreteceğim.

Ahtapot müthiş zeki bir canlıdır bunu biliyoruz. Fakat ahtapotun avcısı insana karşı bir savunma sanatı ya da saklanma becerisi yok. Elbette müthiş hızlı, zeki ve kendini savunmada çok başarılı ama bugün vereceğim teknik ile kolayca ahtapot bulabilirsiniz.

Öncelikle bilmeniz gereken ilk şey ahtapotlar da insanlar gibi ev dekorasyonuna çok önem verir. Bu bilgiyi öğrendiğiniz an bu bilinçle etrafınıza baktığınızda kolaylıkla ahtapot görebileceksiniz. Ahtapotlar beyaz renk hastasıdır, denizde beyaz renkli taşlar ya da kabukları görürseniz daha dikkatli bakın.

Bir ahtapot saklanmak, av saatleri dışında dinlenmek için bir oyuğun içine girer. Kayalık alanlarda, taşlık bölgelerde doğal oyuklara yerleşir. Derinlik ne kadar artarsa, oyuk ne kadar büyükse onun kapısında o kadar büyüklükte bir ahtapot sizi bekliyordur.

ahtapot yakalama

Konuyu biraz toplamak gerekirse ilk önce taşlık yada kayalık alanlarda daha dikkatli olmaya çalışın. Özellikle bu kayalık alanların içinde küçük bir kum alan varsa ve bu kumun üzerinde beyaz taş, midye kabuğu gibi şeyler yanyana duruyorsa orada mutlaka bir ahtapot vardır.

Çünkü ahtapotlar da insanlar gibi dekorasyona meraklıdır. O beyaz taş ya da midye kabukları rastgele orada değillerdir. için bu eşyaları toplar ve saklandığı yerin hemen yanına yerleştirir.

Ben ilk defa “-Aa ne kadar güzel bir midye kabuğu” diye daldığım zaman kabuğu tutmaya 10-15cm kalmışken gördüm ahtapotu. Haliyle ilk gördüğümde biraz korktum. Kolları (bacakları) oyuğun içinde sadece kafası kum yüzeyinde olacak şekilde duruyor ve kafasındaki kocaman gözleri fıldır fıldır hareket ediyordu. Biraz takip ettim, izledim falan ama hiç bir tecrübem olmadığı için yaklaşmadım. Ertesi gün yine aynı şekilde büyük bir kabuk için daldım onun da hemen yanında bir çift göz ile karşılaştım.

Karaya çıkıp biraz araştırma yaptım, ? ? gibi merak ettiğim soruları Google’a sordum.

Ve düşündüğüm gibi yuva alanlarının midye kabuklarının yanında olduğu, beyaz renkleri çok sevdiklerini bir çok kişiden duydum. Tabi bununla ilgili bir açıklama yoktu, bunlar tamamen gözlemleyen insanların tecrübeleri ama bence bunlar bir dekorasyon. Bizler nasıl evimizi dekore ediyoruz, ahtapotlarda çevreden topladığı güzel kabuk ve taşlarla yuvasını güzelleştiriyor.

ahtapot bulma

Doğal şartlarda ahtapotun çok avcısı yok. Ama bir insan saklandıkları yeri böyle eşyalarla kolay bulabiliyorsa ahtapotların da biraz durup düşünmesi lazım :D

Tabii ki küçük ahtapotların (1 kilo altı) avlanması ahlaken yasak yine aynı zamanda 1 Mayıs – 31 Ekim tarihleri arasında resmen yasak.

Ahtapotun nasıl bulunacağını anlattık şimdi gelelim yakalama hilelerine.

İlk teknik en ilkeli yani elle tutmak. Tabii ki ahtapotun kollarında bulunan vantuzların derinize yapışması ve bu vakumun derinizi morartabileceği gerçeğini de unutmamak lazım. Zehirli bir türe (bknz.) rast gelmemiş olduğunuzu varsayarak derinize yapışan vantuzlardan başka size verebileceği bir hasar yok. Profesyoneller direkt kafasından tutup yakalıyorlar. Bir tecrübeniz yoksa boş verin dokunmayın ya da en azından üzerinizde kolları kapalı koruyucu bir dalgıç elbisesi olmasında fayda var.

Ahtapotlar saklandığı yerde insan gördüklerinde kaçmazlar bu sebeple ucu sivri bir tahta ya da demir parçasıyla direkt kafasına geçirip yakalayabilirsiniz.

En iyi ve temiz çözüm ise zıpkın kullanmaktır. Zıpkınınız varsa direkt kafasına, gözlerinin tam ortasına hedef alın, kollarına hedef almanız hiç bir işe yaramaz, kolu kopsa da yaşamaya devam eder ve oradan çıkartmanız, diğer kolları ile bulunduğu yere iyice tutunacağı için zordur.

Ahtapotun nasıl bulunacağını ve yakalanacağını anlattık. Daha sonra da bir güzel ahtapot salatası ya da ahtapot ızgara tarifi yazalım ki tam olsun.

Keyifli dalışlar…

Bu yazı için 1 Yorum yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*