Ağaçlar Nasıl Oksijen Üretir?

Bu harika gezegeni bizimle paylaşan bütün ağaçlar, bitkiler ve hayvanların büyümek ve sağlıklı kalmak için, gözle görülemeyen üç gaza gereksinimi vardır. Bu sihirli gazlar karbondioksit, su buharı ve oksijendir. Bunlar, bütün canlıların yapısında bulunan temel maddelerdir; onlar olmasaydı Dünya üzerinde yaşam olmazdı.

Ağaç Oksijen

Her soluk alışınızda akciğerlerinizi taşıyan havayla doldurursunuz. Vücudunuz yaptığı her şey için oksijene gereksinim duyar; oksijen vücutta hızla kullanılır ve onun yerine karbondioksit oluşur. Soluk verirken, vücudunuzdaki karbondioksiti dışarı atarsınız.

Ağaçlar dahil bütün bitkiler havadan karbondioksit ve su buharı alır. Güneş enerjisinden yararlanarak bu gazları, büyümeleri için gereken şekerlere ve temel besin maddelerine dönüştürürler. Bunu yaparken de havaya verirler.
Bu işleme fotosentez adı verilir. Fotosentez, bütün canlılar için şeker ve üretimi sağlayan tek kaynaktır.

Ağaçlar Nasıl Oksijen Üretir

Kuşkusuz, insanlar ve bitkilerin solunumu farklıdır. Bizler, burnumuz ve ağzımız aracılığıyla oksijen alırız. Bu organlar, yaşamamız için gereken gazları içeri ve dışarı pompalayan akciğerlerimiz ile bağlantılıdır.

Bitkilerin akciğerleri yoktur ama yaprakları ve sapları üzerinde, bu gazların içeri girip dışarı çıkmasını sağlayan çok sayıda solunum deliği vardır. Bu delikler, nemli toprağın derinliklerindeki köklerden gelen suyu, bitkinin en yüksekteki yapraklarına dek taşıyan incecik borulardan oluşmuş bir sisteme bağlıdır.

Bütün bitkiler, bu incecik boruları suyla dolu tutmaya çalışır. Fakat yapraklar çok ısındığında ya da toprak çok kuruduğunda, bu solunum deliklerini kapatarak su kaybını engeller. Solunum delikleri açıkken su buharlaşarak bu deliklerden çıkar. Bu sırada içeri karbondioksit alınır.

Bahçede çalışırken şarkı söylemeyi severim çünkü bitkilerin, soluğumla dışarı verdiğim karbondioksit için bana teşekkür ettiğini biliyorum! Tabii ki onları duyamıyorum ama karbondioksit sayesinde daha fazla çiçek açtıklarını, daha fazla meyve verdiklerini, tahılların ve sebzelerin daha iyi geliştiğini biliyorum.

Gözle görülmeyen gazlardan ve güneş ışığından yaşamın filizlenmesi size peri masalı gibi gelebilir. Ama Dünyanın her yerinde, sizin, benim, herkesin çevresinde her an olun biten bir şey bu. Buna çok memnunum çünkü fotosentez dursaydı, burada olamazdım, dolayısıyla bu muhteşem soruya yanıt veremezdim.

Yapraklar Neden Sararır?

Bu yazı 08 Ağustos 2018 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 5.842 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*