Ağaç Kavunu Hakkında Bilgiler

Turunçgiller ailesinden, meyvesi yenen bir bitki türüdür. Ağaç kavunu, kalın ve sert kabuğuyla bilinir. Genelde bir süre saklandıktan sonra ya da hamur işlerinin içine katılarak tüketilir. Bazı kültürlerde meyve çayı yapımında kullanılır. Ağaç kavunlarının en çok yetiştiği yerler Akdeniz çevresi, Hindistan’ın bazı bölgeleriyle Güney ve Orta Amerika’dır. Latince adı Citrus Medica’dır.

agac-kavunu

Ağaç kavunu yavaş büyüyen bir ağaçtır. Üç yaşına geldiğinde meyve vermeye başlar. Meyvesinin boyu eninden büyük genelde 12-15 santimetre arasındadır. Kabuğu kalın, sert ve kokuludur. Dış kabuğu üzerinde pürüz ve çıkıntılar bulunur. Meyveler kaba dokulu, gevşek yapılıdır. Meyveler olgunlaştığında ağaç üzerinde kalmazlar, dökülürler.

Turunçgiller içinde soğuğa en hassas olan tür ağaç kavunu olup, dinlenme döneminde eksi iki derecede zarar görmeye başlar. Yine, ağaç kavunuyta limon, kış sonuna doğru havanın ve toprağın ısınmaslyla hemen uyanırlar. Bu durum, turunçgiller içinde ağaç kavunu ve limonun ilkbaharın geç soğuklanndan zarar görmesine neden olur.

Bu yazı 26 Eylül 2016 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 2.532 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*