6 Hafta Diyeti

Altı haftada vücudu forma sokmayı amaçlayan diyet programı, bir sistem ve disiplin içinde uygulandığında, olumlu sonuçları beraberinde getirmektedir. Altı haftalık diyet süresince uygulanacak olan kurallar ise şu şekildedir.

1- Sabah kahvaltısı yok

Sabah güne başlarken, gece boyunca bütün enerjinin kullanılmamış olması sebebiyle, sabah kahvaltısı yapılmadan hareket etmeye başlamak, vücuttaki depolanmış yağların kullanılmasına sebep olacaktır. Vücutlarında yağ oranı yüksek olanlar için, fazla yağların yakılması faydalı olacaktır.

2- Soğuk su ile

Sabahları soğuk su ile 10-15 dakika yapılacak bir duş, metabolizmanın 12 – 15 saat süresince hızlanmasına yol açarak, vücutta depo edilmiş yağların yakılmasını sağlayacaktır. Soğuk suyla birden temas etmek yerine, kademeli olarak soğuk suya geçmek ve soğuk su ile doldurulmuş bir küvette 5 dakika süresince kalmak gerekmektedir. Sağlık sorunu olanların bu uygulamayı dikkatli olarak uygulaması önerilir.

3- Duştan sonrası sabah kahvesi

Sabah aç karna içilen kahve, vücuttaki yağların yakılma işlemini hızlandırır. Kahvenin içeriğindeki maddeler, yağ hücrelerini parçalayarak kana karışmalarına sebep olmaktadır. Kahvede bulunan kafein yağ yakma özelliği, kilo vermek için faydalı olacaktır.

4- Sabah sporu

Sabah kahvesinden en az 30 dakika geçtikten sonra, vücudu harekete geçirmek için, egzersiz hareketleri yapmak gerekmektedir. Bu şekilde yağ hücreleri kan içinde hareket ederek yakılmaya başlayacaktır.

5- Yemek zamanları

Kısa sürelerde ve sıklıkla yemek yeme yerine, günde üç öğün doyurucu bir beslenme şekli seçilmelidir. Az yemek ve ara öğünlü beslenme rejiminden uzak kalınmalıdır. Vücuda alınan yağlar, kısa süreli enerji girişleri olduğu sürece, yakılamazlar. Öğünlerin arasında gerekli boşluk bırakılırsa, yağ yakma süreci devam edebilir. Güne ilk olarak sabah kahvaltısı ile başlarken, öğle yemeği için 16, akşam yemeği için ise 20 saatleri uygun saatlerdir.

6- Karbonhidrat alımı

Yenilecek yemeklerin yüzde 50 oranında protein içerikli olması gerekmektedir. Gün boyunca tüm öğünlerde toplam olarak 120 gr. karbonhidrat alımı ideal oranda kabul edilmektedir. Bu oranın fazlası alındığında, yeme isteğini kontrol etmek zor olmaktadır. Gün içinde her öğünde bir adet meyve yemek ideal bir ölçü olarak görüldüğünden, fazla meyve tüketiminin sağlıklı bir beslenme olmayacağına işaret edilmektedir.

7- Karnını kaslarını forma sokmak için balon şişirmek

Akşamları yatma vaktine yakın zamanlar, akciğerlerin en düşük tempoda olduğu sürelerdir. Normal boyutlarda bir paket balon alınarak, 1 balondan başlamak üzere her akşam 1 adet artırmak suretiyle balonu patlatana kadar şişirin. Balon şişirmek karın kaslarını harekete geçirdiğinden, yağların yakılmasına yardımcı olacaktır.

Bu yazı 22 Aralık 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.474 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*