29 Mart 2009 Seçimlerinde Oy kullanmak için Ne yapmalıyım?

29 Mart seçimlerinde Adrese Dayalı Kayıt Sistemine göre oy kullanacağımız için, mevcut bilgilerimizde gerçekleşen değişimleri ilgili birimlere bildirme yükümlülüğümüz var. Peki 29 Mart Seçimlerinde Ne yapmalıyım?, Hangi birimlere kimlerin başvurması gerek diyorsanız buradan öğrenebilirsiniz.

Seçim Sandığı

Bilgisayar Destekli Merkezi Seçmen Kütüğü; 298 sayılı ?Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun? ile bu kanunda 5749 sayılı kanunla yapılan değişiklik doğrultusunda, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce tutulmakta olan Adres Kayıt Sistemindeki bilgiler esas alınarak düzenlenmiştir.
Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce, seçmen niteliğini taşıyan Türkiye?de ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait kayıtların seçmen kütüğüne dönüştürülmesinden sonra askıya çıkarılan muhtarlık bölgesi askı listelerine yazılmak veya bu listelerde düzeltme yapmak ve eksikliği gidermek için;

A) Nüfus Müdürlüğüne Başvuracaklar:

1) Seçmen niteliğine sahip olduğu halde, muhtarlık bölgesi askı listesinde ismi bulunmayan,
2) Başka bir muhtarlık bölgesi askı listesinde yazılı olup da sürekli olarak oturmak amacı ile listenin askıya çıkarıldığı muhtarlık bölgesine gelen,
3) Öğrenci olup, seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyen,
4) Muhtarlık bölgesi askı listesinde kendisine ait kimlik ve adres bilgilerinde yanlışlık veya eksiklik bulunan,
5) Olay bilgisi değişen (vatandaşlık durumu gibi),
Türk Vatandaşları, adres kayıt sistemine dahil olunabilmesi için ilgili Nüfus Müdürlüğüne, her zaman başvurabilirler.

B) İlçe Seçim Kuruluna Başvuracaklar:
1) Askerlikten terhis olanlardan listede kaydı bulunmayan (Terhis belgesi veya Askerlik Şubesince verilen belgenin ibrazı gereklidir.),
2) Kamu hizmetlerinden süreli olarak yasaklı olup da, yasaklılık süresi sona eren,
Türk Vatandaşları ise, oturdukları yer başkanlıklarına, Seçim döneminde Muhtarlıklarda seçmen listeleri askıya çıkarıldığında başvurabilirler.

C) Ceza İnfaz Kurumuna Başvuracaklar:

Taksirli suçlardan hükümlü veya tutuklu olarak ceza infaz kurumlarında bulunan T.C. vatandaşları seçim döneminde cezaevindeki sandık seçmen listelerine yazılmak üzere bizzat Ceza İnfaz Kurumu Yönetimine başvurabilirler.

ÖZÜRLÜ SEÇMENLERİN MUHTARLIK BÖLGESİ ASKI LİSTESİNDE GÖSTERİLMESİ

298 sayılı Kanun?un değişik 74. maddesine göre, özürlü seçmenlerin oylarını rahatlıkla kullanabilmeleri için durumları güncellenerek muhtarlık bölgesi askı listelerinde gösterilir.
Ancak, askıya çıkarılmış listelerde özür durumu gösterilmemiş olan özürlü seçmenler İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına başvurur. Başvuru sonucu ilçe seçim kurulu başkanlığı tarafından, gerekli işaretleme yapılır.

Kaynak : Yüksek Seçim Kurulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*