2 Yaş Ergenliği Nedir?

Eğer çocuk sahibi değilseniz; “-Bu da ne demek?” demiş olabilirsiniz. Fakat eminim ki şu an bu yazıyı okuyan anne babalar bunu epeyce duymuş veya tırnak içinde o tatlı anılar gözlerinde tekrar canlanmıştır.

Okuduğum pek çok uzmanının da dediği gibi; eğer çocuğunuzun ileride “” yaşayan bir birey olmasını istemiyorsanız, ciddiye almanız gereken önemli bir konu bu.

Dört yaşında harika bir küçük beyefendinin annesi olarak itiraf etmeliyim ki bu süreç benim için epeyce zorlayıcı olmuştu. Bunun en önemli nedenlerinden biri; ilk çocuğum olmasından dolayı yaşadığım çömezlik ve bu konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmamamdı. Bu süreç beni zorlayıp artık iyice çaresiz kaldığımı hissettikçe araştırmalarımı ve okumalarımı arttırdım. Kitaplığım gittikçe doluyor, bulduğum her fırsatı uzman görüşlerini araştırarak geçiriyordum.

Tüm bunlardan sonra naçizane diyebilirim ki bu süreçte en önemli mevzu sakin olmak. Bu size çok basit bir şeymiş gibi gelmiş olabilir fakat evet! Durmadan bağırıp çağıran, ağlayan ve bulduğunuz hiç bir çözümü kabul etmeyen bir çocuk karşısında benim gibi kendinizi diz çökmüş ağlayarak bulmak istemiyorsanız, bu dönemde sık sık yaşanan ağlama krizlerine ve sorunlara bulduğum şu basit çözümleri uygulayabilirsiniz:

1. Ve en önemlisi sinirlerine hakim olmak ve onun göz hizasına inerek onu içtenlikle dinlemeye çalışmak.

2. Onu dinledikten sonra sorununa imkanlarınızın el verdiği ölçüde ve de kuralları çiğnemeyecek esneklikte çözümler bulmak.

3. Çözümler reddedilir veya zaten ortada bir sorun yoksa ki çoğu zaman böyledir, dikkatini başka yöne çekmeye çalışmak; basit görünen ama hayat kurtaran bir çözümdür.

4. Ve son çare; tüm bunları yaptığınız halde hala kriz sona ermediyse onu kendi haline bırakmak. Fakat burada konumunuz çok önemli. Onu tek başına bırakmaktan bahsetmiyorum. Sizi görebileceği bir yerde durun onu görmüyormuş ya da ağlamasını duymuyormuş gibi hiçbir şey yapmadan durun.

Eninde sonunda yorulunca yanınıza geliyorlar. İşte orada da göreviniz bitmiyor. Ona yaptığı şeyin sizi ne kadar üzdüğünü yine onun göz hizasına gelerek güzelce anlatın ve sizden özür dilemesini isteyin.

Bu zorlu faslı atlattıktan sonra artık ikiniz de öpüşüp koklaşmayı hakkettiniz :)

Umarım bu yazı az da olsa işinize yarar. Minik yavrunuzla sevgi dolu günler diliyorum…

Bu yazı 27 Mart 2017 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 1.809 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*