1 Nisan Şakasının Tarihçesi

Takvimler 1 Nisan’ı gösterdiğinde herkesin aynı anda şaka yapasının geldiği bu tarih, dünyaya şaka günü olarak geçmiş tek gündür. Eşek şakası dahil olmak üzere bütün şakaların mubah sayıldığı bugünün doğuşu hakkında çeşitli rivayetler mevcuttur.

1 Nisan Nedir

İlk olarak Romalıların Hilarya ve Hintlilerin Huli festivalinde görülen şakaların, daha sonra 1564 yılında Fransa’da yapılan takvim düzenlemesi ile yılbaşının 1 Nisan’dan 1 Ocak’a alınması, şaka gününün gelenek haline gelmesine yol açmıştır. Bu düzenlemeye rağmen yılbaşını hala 1 Nisan olarak kabul edenler dalgaya alınmış ve kutlayanlarına “nisan balığı” lakabı takılmıştır. Bu dalga on sekizinci yüzyılda İngiltere ve İskoçya’ya, oradan da Amerika’ya yayılmış ve söz konusu gün, bugün ilan edilmiştir.

Bir rivayete göre de; 15. yüzyılda Haçlı orduları Endülüs Müslümanlarının son kalesini çok uzun bir süre kuşattıkları halde bir türlü düşüremezler. Bu duruma canı sıkılan Haçlı ordusu komutanının aklına bir hinlik gelir ve 31 Mart gecesi bir elinde Kuran diğer elinde İncil olduğu halde kalenin kapısına dikilir ve başlar yemin etmeye; “Şu kitaplar üzerine yemin ederim ki, bu akşam teslim olursanız size hiçbir zarar vermeyeceğim.” Kutsal kitap üzerine edilen yemine inanan Müslümanlar bir süre devam eden görüşmeler sonucunda kaleyi Haçlılara teslim ederler. Fakat Haçlı ordusu komutanı ertesi sabah, “Benim sözüm dün akşam içindi. Bugün bugündür. Ben size şaka yaptım şaka!” diyerek bir yamuk yapar ve kalede teslim olan bütün insanların öldürülmesi için emir verir. O gün bugündür de 1 Nisan şaka günü olarak kutlanır.

1 Nisan Şakası Nasıl Yapılır?

Bu yazı 31 Mart 2021 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 2.417 defa okundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

*

*