Vernikli Ahşap Koruyucu Nasıl Uygulanır?

Vernikli koruma ürünleri, hem iç hem dış cephede kullanılabilen son kat ürünüdür. Şeffaf veya renkli olabilen bu ürünler, ahşabın doğal görüntüsünü bozmadan koruma sağlamaktadırlar.

1) Zeminin Hazırlanması

Uygulama yapılacak yüzeyin hazırlanması, elde edilmek istenen sonucu doğrudan etkileyecektir. Her ne olursa olsun, hasarlı veya dokusunu kaybetmiş bir ahşaba koruyucu uygulanmamalıdır. Koruyucu uygulamasının başarılı olması için ahşabın ham, temiz ve sağlıklı olması gerekmektedir.

ev-vernik

Uygulamaya başlamadan önce, çalışacağınız ortamda gerekli koruyucu önlemleri almayı unutmayınız.

Boyalı / Vernikli Ahşap Zemin:

  • Ham ahşaba ulaşmak için yüzeydeki boya veya verniğin sökülmesi gerekir. Bunun için boya sökücü uygulayın. Boya kabardıktan sonra macun ispatulası kullanarak kalkan boyayı hazırlayın. Tüm bu işlemler sırasından ahşaba zarar vermemeye özen gösterin.
  • Dörde katlanmış zımpara kağıdı veya zımpara takozu kullanarak zemini zımparalayın. Bu işlemi, sırasıyla tel fırça, 150lik ve 80lik zımpara kağıdı kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.
  • Ahşap yüzeyde kurt yenikleri varsa, ahşap macunu uygulayarak delikleri kapatın. Böylece yüzeye daha iyi tutunacaktır.
  • Ahşapta çatlaklar varsa, bunları da ahşap macunu ile doldurun. Macun kuruduktan sonra hafifçe zımparalayın.

ahsap-yuzey-temizligi

İşlenmemiş Ahşap Zemin:

  • İnce zımpara kağıdı kullanarak zımparalayın.
  • Tozdan arındırın.

Uygulanmış Ahşap Zemin:

Bu durumda sadece rutin bakım söz konusudur. Ahşap temizlenir, zımparalanır ve tozdan arındırılır.
Ahşap zeminde hasarlar varsa, boyalı / vernikli ahşap zeminlerde olduğu gibi sökücü uygulanması gerekecektir.

vernik

2) Uygulama

– Ahşabı rutubet, mantar, kurtlanma ve böceklenmeye karşı korumak için emprenye işlemi uygulanır.
– Ahşap koruyucu uygulamaya başlamadan önce iyice karıştırılmalıdır.
– Ahşabın görünmeyen bir kısmında ahşap koruyucuyu test edin ve arzu ettiğiniz rengi yakaladığınızdan emin olun.
– Ahşap koruyucuyu, düz bir fırça yardımıyla ve ahşaba derinlemesine işlemesi için ahşabın dokusuyla aynı yönde uygulanır.
– 3 ila 5 saat kurumaya bıraktıktan sonra ikinci bir katman uygulayın. Ahşap koruyucu saten dokuluysa, ikinci katın tutunmasını sağlamak için hafifçe zımparalayın.
– Güneş ve kötü hava koşulları gibi yıpratıcı unsurlara yoğun bir şekilde maruz kalan açık renkli veya yeni ahşap zeminlere üçüncü bir kat uygulanması, kalıcı bir koruma sağlamak için yararlı olacaktır. Belirgin bir parlaklık elde etmek isterseniz, sonuncu katın uygulanmasından 5 dakika sonra kuru bir fırçayla koruyucunun üzerinden geçin.

Birkaç Tavsiye
Geniş yüzeylerde düzgün bir uygulama için geniş ve düz fırçalar kullanınız. Çok geniş yüzeyler için uygun rulo kullanabilirsiniz. Fazla emici olmayan ahşap zeminlerde ilk kat uygulaması için kullanacağınız ahşap koruyucuyu uygun inceltici ile karıştırarak, ürünün ahşaba daha iyi nüfuz etmesini sağlayabilirsiniz.
Dış mekanda kullanılan ahşap ürünlere, yıpranma derecesine göre, yılda bir veya iki kere olmak üzere vernikli ahşap koruyucu uygulanabilir. Her zaman aynı tür ahşap koruyucu kullanılmalıdır.
Ayrıca, uygulama yapılan zeminde bir film tabana oluşturarak daha parlak bir görünüm elde edilmesini sağlayan, “uzun ömürlü” vernikli ahşap koruyucular da mevcuttur.
Bu yazı 11 Mayıs 2013 tarihinde yayımlandı ve bugüne kadar 54.626 defa okundu.

Bu yazı için 4 yorum yorum yapılmış.

  • iyi günler sehpa ayaklarını renklendirmek istiyorum ayaklar hiç boyanmamış ham hali ile renkli olmasını istiyorum seffaf ahşap koruyucuyu nasıl renklendirebilirim pembe olmasını istiyorum.teşekkürler

  • Sevgili Ahmet ! Adaşım ! Ahşap koruyucuların renklisi var ama pembesini bulabilir misin bilemem…

  • Osman Dereağız

    En iyisi gomalak kullanımıyla ahşap koruyucusu yapmak. Bir çay bardağı gomalak içine pembe renkli gıda boyası koyup karıştırın. Bunu ttahtaya sürün boya miktarını arttırarak ahşaba sürün.. Oluşan bu koruyucu hem ağacın damarlarının daha iyi görünmesini sağlacak hem de onu koruyacaktır. Sevgiler.

  • merhaba
    ahşap çatal bıçak takımımı verniklemek istiyorum suya neme dayanıklı olmalı nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim
    teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*