Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

  • 16 Aralık 2008
  • 33.367 kez görüntülendi.

Türk toplumunun vazgeçilmez kültür sembollerinden biridir. Eğer ki bir hatun tavlamaya çalışıyorsanız Türk kahvesi ikram etmek en akıllıca yöntemlerdendir. Peki en önemli soruya geldik; Türk kahvesi nasıl yapılır?

türk kahvesi

Damak tadınıza göre Türk kahvesi sade, orta ve şekerli olarak hazırlanır, bunların ara değerleri de vardır.

Cezveye ilk olarak hazırlamak istediğiniz sayısına göre soğuk konur daha sonra orta Türk kahvesi yapmak için fincan başına bir küp şeker ve iki çay kaşığı Türk kahvesi ilave edilir. Türk kahvesi yaparken sıcaklık önemlidir bu nedenle kahveyi kısık ateşte pişirmeliyiz. ısınıp köpük oluşmaya başlayınca üstteki köpüğü adaletli bir şekilde fincanlara paylaştırırız. Sonra cezveyi tekrar ateşe koyup bir taşım (kaynayarak köpürme) kaynatarak fincanlara dökeriz.

Burada bir diğer nokta ise kahveyi çok karıştırmamamızdır eğer çok karıştırırsak köpük kaybolur. Eğer yapmak istiyorsanız fincan başı iki küp şeker koymanız yeterlidir. Sade kahveyi de nasıl yapılacağını siz bulun bakalım.

Türk kahvesinin yanında su ya da madem suyu ikram edilmelidir ayrıca , çikolata, sakız reçeliyle servis çeşitlendirilebilir. Keyifli sohbetlerle afiyet ola.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Alarsu dedi ki:

    Evet Kadir aynen çok sulu ve şekersiz oluyor

  2. kadir dedi ki:

    ya ben dedignz gibi yapyrm kahveyi ama tam tadini vermiyo.suyun tadi daha fazla gelio..

BİR YORUM YAZ