Tartışarak Değil, Deneyerek

  • 25 Ağustos 2017
  • 237 kez görüntülendi.

İngiliz filozof, devlet adamı ve deney yapan ilk kişi değildi – ve diğer Arap bilim insanları 600 yıl önce deneyler yapmıştı – ama tümevarımlı akıl yürütme yöntemlerini açıklayan ve bilimsel yöntemi ortaya koyan ilk kişiydi. Ayrıca bilimi “ihtiyaçlarımızın ve sefilliklerimizin bir ölçüde üstesinden gelecek ve hafifletecek bir icatlar silsilesinin pınarı” olarak görüyordu.

Deneyden Kanıt

Yunan filozof ’a göre hakikat, otoriteyle ve tartışmayla bulunurdu. Yeterince akıllı insanlar bir şeyi yeterince uzun süre tartışırsa, hakikat ortaya çıkar. Öğrencisi , deneye gerek görmedi. Bacon bu tür “otoriteleri” kendi tözünden ağ ören örümceklere benzetti. Gerçek dünyadan, özellikle de deneyle elde edilen kanıtlarda ısrar etti.

Bacon’ın iki temel eseri bilimsel soruşturmanın geleceğini hazırladı ‘da (1620) bilimsel yöntemin üç temelini ortaya koydu:

Gözlem, gözlemlenen şeyi açıklayabilecek bir teori formüle etmek için çıkarım ve teorinin doğru olup olmadığını test etmek için deney. The New Atlantis‘te (1623) Bacon, uydurma bir adayı ve adanın Salomon Evi’ni (Solomon’s House) – bilginlerin deneye dayalı saf araştırmalar gerçekleştirip icatlar yaptığı bir araştırma kurumu – tasvir eder. Bu hedefleri paylaşan Kraliyet Derneği 1600’de Londra’da kuruldu ve ilk Deney Küratörü de Robert Hooke oldu.

Hakkında Tarihsel Gelişmeler

MÖ 4. yüzyıl – Aristoteles çıkarım yapar, iddia eder, yazar ama deneylerle test etmez. Onun yöntemleri sonraki bin yıl boyunca varlığını sürdürür.

MS 750-1250 – Arap bilim insanları İslamın Altın Çağında deneyler gerçekleştirir.

1630’lar – düşen cisim deneyleri yapar.

1637 – Fransız filozof Rene Descartes, Yöntem Üzerine‘de sıkı kuşkuculuk ve sorgulayıcılıkta ısrar eder.

1665 – Isaac Newton, ışığı araştırmak için bir prizma kullanır.

1963 – Avusturyalı filozof Karl Popper Conjectures and Refutations‘ta, bir teorinin test edilip yanlışlığının kanıtlanabileceğini, ama doğruluğunun kanıtlanamavacağını ısrarla belirtir.

Işık Düz Çizgiler Halinde Gözümüze Girer

Düşen Bir Cisim Düzgün Hızlanır

Yerküre Bir Mıknatıstır

Bütün Canlılar Hücrelerden Oluşur

Kütleçekim Evrendeki Her Şeyi Etkiler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ