Tarhana Nasıl Yapılır?

Ülkemizde “” denilince akla gelen ilk çorbalardan olan , faydalı olmasıyla da lezzeti kadar iyi biliniyor. Ülkemizin milli çorbası konumunda olan yapılış olarak da zor değildir. Hızlıca hazırlanabilecek bir çorbadır. Özellikle hasta olunduğunda; hastalara evlerde olsun, hastanelerde olsun çorbasını içirirler. çorbasının lezzeti de faydaları da diğer çorbalara göre farklıdır.

tarhana

Malzemeler

6 yemek kaşığı tarhana
4 yemek kaşığı zeytinyağı
Tuz
1 diş sarımsak
1 yemek kaşığı domates salçası
1 litre su ya da et suyu

Öncelikle tarhanayı alınız ve 1 su bardağı su ile beraber iyice karıştırmaya başlayınız. Ardından çorbayı pişireceğiniz tencereye, salça, dövülmüş 1 diş sarımsak ve yağı aktarınız. Tencereye bunları da aktardıktan sonra sarımsak kokusunu alana dek iyice kavurunuz ve sonrasında tencereye 4 su bardağı suyu ilave edip, kaynatmaya başlayınız. Erittiğiniz tarhanayı da bu tencereye aktarınız ardından kısık ateşte tarhana koyulaşana kadar da iyice karıştırarak pişiriniz. (10 dakika yeterlidir.)

Tarhanayı böylelikle kolayca yapabilirsiniz. Tarhana yapımı çok zor değildir ve öğrencilerin vazgeçilmez çorbalarındandır. Öğrencilerin yanı sıra evlerimizde ayrı bir öneme sahiptir. Köylerde özellikle çokça tercih edilir, günümüzde de önemini kaybetmemiştir. Doktorlar tarafından da şiddetle önerilmektedir. Soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi gelmesinin yanında, vücudun hastalıklara karşı direncini de arttırmaktadır. Tarhana sadece soğuk algınlığı ile kalmayıp, birçok hastalığa da fayda sağlamaktadır. Büyük bir nimettir.

Bu yazı için 3 yorum yorum yapılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*