Nasıl Yapılır? hakkında faydalı bilgiler veren mucize site. En güzel Yemek Tarifleri ve hayatın Püf Noktaları da cabası.
 

Öncelikle çoğu kişi evinde kaplumbağası besliyordur ya da besleyen tanıdıkları olmuştur. Genelde evlerde beslenen kaplumbağalar Red Eared Slider (Kırmızı Yanaklı Kaplumbağası) diye geçen bir diğer adıyla scripta eleganstır. Asıl yaşama sahaları Birleşik Amerika “dadır. Evlerde beslendiğinde ve iyi bakıldığında 70 yıl kadar yaşayabilirler.

Kaplumbağanın Beslenmesi: Yavru kaplumbağalar daha çok protein ağırlıklı yiyeceklerle beslenirler. Yaşları ilerledikçe sebze ağırlıklı yiyecekler artmaya başlar. Öncelikle yavru kaplumbağalara Sanyu, Sera veya Tetra markalı bir ANA alınmalıdır. Hergün bu ana yemin yanında karides, kurutulmuş kan kurdu, haşlanmış yumurta akı vb. protein ağırlıklı yemler verebilirsiniz. Kıyma vb. yiyecekler vermeyiniz pek sağlıklı değil. Yavrular hergün kafası büyüklüğü kadar yemelidir. Çok yerlerse obez olurlar tedavisi zordur. Çubuk yemlerine damlatmakta fayda var. Yetişkin kaplumbağalarda ise 2 günde bir çubuk verilmeli ve onun dışında yiyebildikleri kadar yeşillik yemelidirler. Bu yeşilliklerin içinde kesinlikle lahana ve ıspanak vermeyiniz. Marul ve kıvırcığı çok severler. Ayrıca erik, çilek, muz vb. meyveler verebilirsiniz.

Ayrıca kaplumbağalara kesinlikle ortasında palmiye bulunan plastik kaplarda bakılmaz, sadece işkence edilir.. beslemek için bir akvaryumunuz olmalı ve içinde ısıtıcı, filtre ve istediği zaman tırmanıp kuruyabileceği bir kuru alan olmalıdır. Suyun sıcaklığı 28 C derecede sabit olmalıdır. Kuru alanın sıcaklığı 32-33 C derece olmalıdır. Ortasında palmiye bulunan plastik kapların üretilmesinin ve petshopçular tarafından tavsiye edilmesinin tek sebebi PARA KAZANMAKTIR.

Petshopçularda sertleştirici diye sattıkları ürünü kesinlikle Paly Principal Scott Laurence said about half the school”s teachers are currently on board for that change next chicago driving test year. almayınız ve kullanmayınız. İçinde birçok kimyasal madde mevcuttur ve yararından çok zararı vardır. Kabuklarının parlaması, güzel görünmesi için birşey istiyorsanız eczanelerde satılan Devit3 alıp kaplumbağanızın kabuğuna çok ince bir tabaka halinde sürebilirsiniz. Haftada iki gün, günde ikişer kere yapıldığında olumlu sonuçlar vermiştir. Bizzat tarafımdan test edilmiştir. Fakat devit3 kabuğa sürüldükten sonra kesinlikle 2 saat bir süre kaplumbağa kuru bir alanda tutulmalıdır. Kabuğun maddeyi iyice emdiğinden emin olduktan sonra suyuna koyabilirsiniz. Aksi taktirde zeytinyağı gibi suyun üstünde birikecektir.

Kaplumbağa kuru casino bir kapta 15 dk. güneş banyosu yaptırılmalıdır. Hergün toplamda 1,5-2 saat arası bir süre olucak şekilde 15 er dk lık periyotlarla yapılmalıdır. Yazın bu çok önemlidir. Eğer sürekli başında durmak istemiyorsanız; bir kısmı suda bir kısmı kuru olcak şekilde bir kabı bir kısmı gölgede kalacak şekilde güneşin altına koyabilirsiniz. Burda çok önemli bir nokta var. Kaplumbağa güneş ışığını doğrudan almalıdır. Cam arkasından almasının bir faydası yoktur. Kışın güneşlendirme imkanı olmadığı için bir uvb lamba edinebilirsiniz ya da yemlerine vitamini takviyesi yapabilirsiniz. Böylece kabuk yumuşamasını da büyük ölçüde önlemiş olursunuz. Kabuğun yumuşaması da gerekli kalsiyum, mineral ve vitaminini alamadığında olur. Kaplumbağa kabuğunun yumuşamasıyla karşılaşıldığında tedavi için detaylı bilgiye burdan ulaşabilirsiniz.

Çok önemli bir nokta daha var kaplumbağanızı ev ortamında kış uykusuna yatırmayınız. Çünkü bu kaplumbağalar çiftlikte üretilmiştir. Doğa yüzü görmedikleri için bağışıklık sistemleri çok zayıftır, bu yüzden kış uykusuna yattıkları zaman büyük bir olasılıkla tekrar uyanamıyacak ve ölüceklerdir. Özellikle kaplumbağanız 4 yaşından küçükse kesinlikle yatırmayınız. Bu durumun oluşmaması için de su sıcaklığının sürekli 24 C derecenin üstünde olması gerekmektedir. En ideali 28 C derecedir.

Nasıl Yapılır?: , , , , , ,
Bu yazı 23 Mayıs 2009 tarihinde tarafından yazılmıştır.
 

171 Yorum Var

 1. Gizem diyor ki:

  Kolay sanılıp alınan o küçücük günahsız canları kendi ellerinizle öldürüyorsunuz. İki okumakla onlar yaşatılmaz . Tüm vakitlerinizi ona ayırıp bebek gibi bakmalısınız. Paraya kıymalısınız. Rahatları için herseyı yapmalısınız.şu yorumları okudum biraz sövdüm içim derinden sızladı.petshopcularında allah belasını versin . Plastik kap mezarını veriyorlar size. Suyu dolduruyorsunuz. Su soğuyor garibim içinde hastalanıyor. Haftada 1 su değiştirmek ne ya . Suda bir toz bile olmasın mümkünse .eger Gözleri mikrop kaparsa terramycin eczanede 1 – 2 tl göz kremi sürersin tedavi uygularsn.eğer akciğer hastalığına yakalatırsanız kurtaramazsınız çok zor.yazıktır almayın günahı boynunuza.akvaryum ısıtıcı filtre bunlar hayati önem taşır . Uv lambası güneş ışınına çıkardığın sıklığa bağlı alma zorunluluğun. Kışı saymıyorum o zaman gerekli . Arkadaşlar hayvan diye canlarını önemsemiyorsunuz . İçiniz sızlasın size muhtaçlar , nasıl bakarsanız öyle yaşarlar.tabi yaşatabilirseniz.sorununuz sıkıntınız merak ettıklerınız olursa ulasın bana . Ben 3tane bakıyorum 2sı yavru . Bebek gbi ilgileniyorum , biri büyük onuda petshopcu zalim adamdan kurtardım.anlaştılar 3u.cok tatlılar.alıpta bıkanlar kenara atanlar var.yapma be yazık.elimden gelse tüm bakılamayanları kanatlarımın altına alırdım.

 2. Yigit diyor ki:

  Arkadaslar denilen herseyi yapiyorum ancak kaplumbagam 3 tane yem yiyip birakiyor bu yeterlimi onun icin ?

 3. Ahmet diyor ki:

  bizde daha yeni birtane edindik nasıl bakılır bilmiyoruz buralardan okuyoruz suan plastik ortası palmiye olan kapta akvaryum almak istiyoruz fiyatları ne kadar acaba

 4. pelin diyor ki:

  sey peki bizim kaplumbağalara maydanoz verdim en uysali bir huysuzlandi maydonozla alakalimi? birde kista onlari gunese koyamam soguk … uvb lamba alma zorunlumu?

 5. isimsiz kahraman diyor ki:

  benim kaplumbagalarin kiz Olani 3 yasinda dieri 1. sizce kiz olani yumurtlarmi?

 6. mina19 diyor ki:

  yiğit tem hepsi 8 tane yemeli

 7. Vefacka diyor ki:

  Benin Kaplumbagam 2 Gundu Yemek yemiyor dun hediye etmishler bana ne yapabilirim.

 8. himmet diyor ki:

  Yumurtanın beyazını pişiriptemi vercez

 9. zeyno diyor ki:

  ben akvaryumda bakıyorum benim kaplumbağam büyük o lambalardan almak zorunlu mudur

 10. Yusuf Giray diyor ki:

  Arkadaslar kaplumbagalar banyo yapar mi?

 11. Aylin diyor ki:

  Ben 2 si küçük 2 si biraz büyük kaplumbağalara bakıyorum. 1,5 senedir benimleler sanıyorum halen yavru durumundalar. 70 yıl yaşadıklarına göre. palmiyeli denilen o akvaryumların büyüklerinden kullanıyorum. Daha önce kaplumbağa için akvaryum aldım ancak temizliği zor olduğundan değiştirmiştim. Kışın suyunu kaynamış sulu ılıtarak verdim. ısıtıcı koydum bir dönem ama akvaryum cam olmadığından yangın çıkar endişesi ile ısıtıcı koymadım. evin genel ısı ile idare ettiler. Sağlıklı görünüyorlar. Öyle bebek gibi filanda bakmadım. normal. temizliklerine dikkat ettim mamalarını verdim. Her su değiştirdiğimde sularına 3-5 damla limon sıkıyorum. mikroplar kırılsın diye. Kedi yavrusu değil ki bu sevecen okşayacan. Akvaryumcu yumruktan büyük olunca kemerburgazda ki gölete bırakıyorum dedi. doğal çevresi budur zaten. Dişleri yok ama çenesi çok kuvvetli büyüdükten sonra ıssırırsa acıta bilir dedi

 12. akvaryum46 diyor ki:

  Arkadaşlar ben tatlı su kaplumbağası almayı düşünüyorum daha doğrusu alacagım benim faanusum var biraz büyük onda beslenirmi. Birde bunların yavru olanlarının simdiki fiyatı kaç tl dir ve uvb lamba nerelerde bulabilirim acil cevap lütfen…

 13. akvaryum46 diyor ki:

  Fanusta kaplumbaga beslenmez birde kaplumbagalari yavrulari 10 15 tl arasinda

 14. Dağhan diyor ki:

  Benim k
  aplumbagam bir gündür yem yemiyo nedeeennn?

 15. Dağhan diyor ki:

  Simdi senin dediklerini alacam tesekkurler

 16. havva diyor ki:

  Arkadaşlar şirketimizde bir arkadaşım kötü şartlarda su kaplumbağası besliyordu bende ona hep kızıp bu hayvan bu şekilde bakılmaz bana ver diyip diyip durdum ve bugün aldım mikiyi yarım Eminönü’nden çok güzel akvaryum malzemeleri alıp çok konforlu bir akvaryum hazırlayacağım şirketteyken hep karanlık bir yere girip uyuyordu muhtemelen kış uykusuna yatmak içindi akvaryumunda ısıtıcı yoktu demek ki üşüyormuş hayvan kadar gizem arkadaşıma katılıyorum eğer bir hayvan beslemek istiyorsanız kendi rahatınız kadar onunkini de düşünmelisiniz.

 17. Cansu diyor ki:

  Arkadaslar obur hafta kaplumba aliyorum ama nasil bakacayimi bilmiyorum burdaki yorumlarada guvenemiyorum :(

 18. ışık diyor ki:

  Birşey sorucam su kaplumbağası cam akvaryumda beslenir mi ? Akvaryum biraz küçük

 19. sinan diyor ki:

  Arkaslar iki adet mini sevimli kaplumbagam var islerimden dolayi Su aralar Bu yogunlugu veremoyorum bakarim diyenler be sahiplenmek isteyenlere Su an elimde olan mamalarini dezenfektenleri ile verebilirim tabi akvaryum sart isteyenler mail atabilir

 20. nevra diyor ki:

  Gizem Hanim ben de bakmaya calisiyorum ama sahtekar petshop saticisi bu zavalliyi hastayken satmis bize.Ben almaya karsiyim oralardan hayvan ama benim kiz isteyince teyzesi almis zavalliciklari.boynunda beyaz sislik var.veteriner bile anlamadi.antibiyotikli krem verdi sadece ama yem bile yemiyor.yardim et lutfen:(

 21. Asi diyor ki:

  Benim kaplumbagam 8 senedir yasiyor buyudu ama artik bakmak istemiyorum balik yiyor tavuk yiyor ekmek yiyor ve ozel yemlerinden yiyor isteyen varsa cermek istiyorum istanbuldayim

Yorum Yapın:


 
 

Sponsorlu Bağlantılar

ARAMA

En Çok Okunanlar

Gizlilik Politikası  |  İletişim | İstek | Reklam | Şikayet  |