Su Kaplumbağasına Nasıl Bakılır?

 • 23 Mayıs 2009
 • 135.225 kez görüntülendi.

Öncelikle çoğu kişi evinde kaplumbağası besliyordur ya da besleyen tanıdıkları olmuştur. Genelde evlerde beslenen kaplumbağalar () diye geçen bir diğer adıyla Trachemys Scripta Elegans’tır. Asıl yaşama sahaları Birleşik Amerika’dadır. Evlerde beslendiğinde ve iyi bakıldığında 70 yıl kadar yaşayabilirler.

Kaplumbağanın Beslenmesi:

Yavru kaplumbağalar daha çok protein ağırlıklı yiyeceklerle beslenirler. Yaşları ilerledikçe sebze ağırlıklı yiyecekler artmaya başlar. Öncelikle yavru kaplumbağalara Sanyu, Sera veya Tetra markalı bir ANA alınmalıdır. Her gün bu ana yemin yanında karides, kurutulmuş kan kurdu, haşlanmış yumurta akı vb. protein ağırlıklı yemler verebilirsiniz. Kıyma vb. yiyecekler vermeyiniz pek sağlıklı değil. Yavrular her gün kafası büyüklüğü kadar yemelidir. Çok yerlerse obez olurlar tedavisi zordur. Çubuk yemlerine damlatmakta fayda var. Yetişkin kaplumbağalarda ise 2 günde bir çubuk verilmeli ve onun dışında yiyebildikleri kadar yeşillik yemelidirler. Bu yeşilliklerin içinde kesinlikle lahana ve ıspanak vermeyiniz. Marul ve kıvırcığı çok severler. Ayrıca erik, çilek, muz vb. meyveler verebilirsiniz.

Ayrıca kaplumbağalara kesinlikle ortasında palmiye bulunan plastik kaplarda bakılmaz, sadece işkence edilir.. beslemek için bir akvaryumunuz olmalı ve içinde ısıtıcı, filtre ve istediği zaman tırmanıp kuruyabileceği bir kuru alan olmalıdır. Suyun sıcaklığı 28 C derecede sabit olmalıdır. Kuru alanın sıcaklığı 32-33 C derece olmalıdır. Ortasında palmiye bulunan plastik kapların üretilmesinin ve petshopçular tarafından tavsiye edilmesinin tek sebebi PARA KAZANMAKTIR.

Petshopçularda sertleştirici diye sattıkları ürünü kesinlikle almayınız ve kullanmayınız. İçinde birçok kimyasal madde mevcuttur ve yararından çok zararı vardır. Kabuklarının parlaması, güzel görünmesi için bir şey istiyorsanız eczanelerde satılan Devit3 alıp kaplumbağanızın kabuğuna çok ince bir tabaka halinde sürebilirsiniz. Haftada iki gün, günde ikişer kere yapıldığında olumlu sonuçlar vermiştir. Bizzat tarafımdan test edilmiştir. Fakat devit3 kabuğa sürüldükten sonra kesinlikle 2 saat bir süre kaplumbağa kuru bir alanda tutulmalıdır. Kabuğun maddeyi iyice emdiğinden emin olduktan sonra suyuna koyabilirsiniz. Aksi taktirde zeytinyağı gibi suyun üstünde birikecektir.

Kaplumbağa kuru bir kapta 15 dk. güneş banyosu yaptırılmalıdır. Her gün toplamda 1,5-2 saat arası bir süre olacak şekilde 15 er dk lık periyotlarla yapılmalıdır. Yazın bu çok önemlidir. Eğer sürekli başında durmak istemiyorsanız; bir kısmı suda bir kısmı kuru olacak şekilde bir kabı bir kısmı gölgede kalacak şekilde güneşin altına koyabilirsiniz. Burda çok önemli bir nokta var. Kaplumbağa güneş ışığını doğrudan almalıdır. Cam arkasından almasının bir faydası yoktur. Kışın güneşlendirme imkanı olmadığı için bir uvb lamba edinebilirsiniz ya da yemlerine vitamini takviyesi yapabilirsiniz. Böylece kabuk yumuşamasını da büyük ölçüde önlemiş olursunuz. Kabuğun yumuşaması da gerekli kalsiyum, mineral ve vitaminini alamadığında olur. Kaplumbağa kabuğunun yumuşamasıyla karşılaşıldığında tedavi için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

KAPLUMBAĞA KABUĞUNUN YUMUŞAMASI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Çok önemli bir nokta daha var kaplumbağanızı ev ortamında kış uykusuna yatırmayınız. Çünkü bu kaplumbağalar çiftlikte üretilmiştir. Doğa yüzü görmedikleri için bağışıklık sistemleri çok zayıftır, bu yüzden kış uykusuna yattıkları zaman büyük bir olasılıkla tekrar uyanamayacak ve öleceklerdir. Özellikle kaplumbağanız 4 yaşından küçükse kesinlikle yatırmayınız. Bu durumun oluşmaması için de su sıcaklığının sürekli 24 derecenin üstünde olması gerekmektedir. En ideali 28 derecedir.

Teraryum Kurma Rehberi – 4 – Doğru Ekipmanın Seçilmesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 186 YORUM
 1. Lena dedi ki:

  Sokakta bir yavru kaplumbağa bulduk. Kedi az kalsın saldırıyordu. Son anda kurtardık. Fakat kaplumbağa su kaplumbağasu değil sanırım.yakınımızda orman var. Bulunduğumuz semtte veteriner de yok. İnternetten yeterli bilgi alamadım. Hep su kaplumbağalaryla ilgili bilgiler var. Bu konuda bilgisi olan acilen yardımcı olursa sevinirim.

 2. Eda dedi ki:

  Arkadaşlar erkek arkadaşım almış hediye diye plastik havuzdaydı cam fanusa aldım ev ortamı sıcak suyu da daima ılık ama yem yemiyor Güneş’e çıkarıyorum hareket çok az ediyor yem olarak karides tetra kullanıyorum marul da veriyorum yalnız ölmesini istemiyorum yem yemesi önemli şuan benim için 3 gündür bende ama yemiyor napim ?

 3. Meryem Nisa hayvan delisi dedi ki:

  Benim kaplumbağalarım yemiyor .ben alalıyaklaşık 1ay oldu bu arada kesinlikle akvaryumda besleyin çünkü benim kaplumbağaları min biri öldü

 4. Gul dedi ki:

  Merhaba,
  Bende epey uzundur 2 tane kaplumbağa bakıyorum bir leğenin içinde. Boyları 20 cm belki daha fazladır. Karidesle besliyordum fakat yemi bittiği için gecici olarak köfte verdim. Simdi her yerleri köfteden sebep yağ olmuş durumda bu durumda kaplumbağalarımı nasıl temizleyebilirim ve gözleri zarar görür mü

 5. Murat dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar, iki senedir 2 kaplumbağaya babalık yapıyorum. Aslında üç taneydiler, birisi vefat etti..

  dünyanın en kısa cenaze töreni ile veda ettim ona.. balkondan attım bahçeye .. ne yapayım ölmüştü, yasını tutacak

  değilim. Şimdi sizlere önereceğim masrafı az olan bir bakım yöntemi ile detaylı bilgiler vermek istiyorum.

  Yaklaşık 1 sene büyük bir leğende oda içerisinde ısıtıcı UV lamba olmadan baktım bu yavrucaklara.. Büyüdükleri

  zaman mecburen 80 litre akvaryum aldım ama yeterli gelmedi.. Sürekli temizlik gerekiyordu .. bazen haftada 3 sefa

  su değiştiriyordum. Aşırı bakteri oluşuyordu, ne yaptıysam engel olamadım. İlaç veya tuz kullanmak çözüm değil,

  kullandığım yemden şüphe ediyorum artık. Bu durum hala devam ediyor.. Bir seneden fazla oldu daha iyi bir çözüm

  buldum. Oda’nın içerisinde oluşan ağır kokudan kurtuldum böylece.. Balkona bir küvet aldım.. Küçük boy olan ama

  yaklasık 120×100 cm ebat derinlik 50 cm civarı olan bir küvet ile bu işi daha kolay hale getirdim. Küvetin su çıkış

  haznesini bir ilaç kapagına sardığım plastik eldiven parçası ile kapadım. İçerideki suyun azar azar akıp gitmesini

  engel olmak için bu gideri iyice kapamalısınız. Sonrada kaplumbağaların bu kapagın üzerindeki plastik eldiven

  parçasını ısırmasını engellemek için kaldırım taşı veya bir yol taşı le giderin üzerine ağır bir taş

  koyabilirsiniz.

  Örnek resim
  http://ibecik.net/wp-content/uploads/2016/03/IMG_8856.jpg

  Oldukça detaylı bir yazı yazmak istiyorum, sıkılmadan okuyun. Hatta bu düzenekleri resimli olarak isteyen olursa

  yazımın sonunda bir mail adresi vericem bana ulaşabilirsiniz.

  Küvetin bir oturma kısmı var, o kısıma denk gelecek tek parca bir kaya veya yayvan taş parçası koyabilirsiniz. Bunu

  uydurmanız zor olabilir ama bu taşın tek parça olması temizlik esnasında size kolaylık sağlar. Ayrıca kaplumbağalar

  taşa tırmanırken büyük olması taşın düşmesine engel olur. Tabiki bu taşın üzerine tırmanmalarını kolaylaştıracak

  doğal parçalar kullanabilirsiniz, mesela geniş bir ağaç kabuğu veya o kısıma taş yerine marangoza bir ağaç parçası

  kestirebilirsiniz, havuzun iç kısmına doğru eğimli olması lazım, kırmızı kulaklıların kolay tırmanması için.

  Küveti koyduğunuz yerde mutlaka su gideri olması gerekir, temizlik esnasında akacak suyun direk delikten akıp

  gitmesi için küvetin gider kısmına yakın olması gerek ve şu parçayı kullanın.

  Örnek Resim:
  http://mcdn01.gittigidiyor.net/22777/tn30/227777886_tn30_0.jpg

  Tıpayı çektiğiniz zaman su direk giderden boşalsın. veya bu parçanın ağzını tıkayın, ama sağlıklı olması için

  kesinlikle havuzun içerisinden kapatın.

  Aslında yazacak çok şey var ama bunları ifade etmek yerine bir video ile yaptığım havuzu paylaşmak daha mantıklı olacak diye düşündüm. Konuyu kısa keselim o halde.. Youtube detaylı bir video paylaşıcam.

 6. Hatice dedi ki:

  Nasıl yemek vereceğim? Balığa yem verir gibi suyunun üstüne serpistityoruz ama yemiyor? Hepsini.

 7. Hatice dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba benim elimde bir tane var ve minicik. Benim değil abimin sevgilisi getirdi, yaz için memleketine gidecekmiş. Ve ben nasıl bakilacaklari konusunda hiç bir şey bilmiyorum. Abim de şu anda askerde.
  Ve şu anda plastik kapta bakıyorum. Ve kabuğu aşırı yumuşak. Ne yapmalıyım. Acil yardım. Ve öldüklerinde nasıl görünürler? Boğulurlar mi? Acilllll!

 8. Oktay dedi ki:

  Arkadaşlar bende uzunn zamandır besliyorum sevgili arkadaşlarıma genellikle haftada birer gün arayla yani ikişer günde bir hazır kurutulmuş tetra yerlerinden veriyorum onun dışında hergün sabah öğle ve akşam olarak kayısı kıvamında haşlanmış yumurtanın beyazı ni veriyorum (sakın sarısını vermeyin ishal olur), ayrıca haftada üç kere muz, elma, erik veriyorum onun dışında teraryumlarında sürekli kıvırcık ve marul bulunduruyorom istedileri zaman ufak.ufak kemırıyorlar son olarakta hergün üç adet kurutulmuş kurtçuk yediriyorum kaplumbağalarımı haftada üç kere antibiyotik sabun ile kafası hariç her yerine duş aldırmıyorum ve hergün saat 5-6-7 saatleri arasında direk güneş altına bırakıyorum (sulu ve gölgelik alanlı bir akvaryumda) ve sularını mümkün olduğu kadar değiştirmeyip dezenfekte ederek filtre ediyorum ve son olarakta yemlerını yaşadıkları teraryum dışında bir akvaryumda verip hiç bir zaman ısıtıcı kullanmıyorum kış aylarında peteğe birleştiriyorum şu ana kadar bomba gibiler ve çok şükür gayet sağlıklı ve hıperaktıfler.

 9. Nisa dedi ki:

  kaplumbağam yemini yemiyor nasıl vermeliyim?

 10. ANIL İZZET HOSANLI dedi ki:

  Çok Fazla Tıbbi mudahaleye gerek yok Kaplumbağalar için, ben daha 3-4 cm iken aldım şimdi 12-13 cm yaklaşık 15 senedir besliyorum. Ve öyle herhangi bir ilaç falan kullanmıyorum. Sadece sevgimi gösterip onlarla konuşuyorum. Şu zamana kadar çok şükür herhangi bir sıkıntı olmadı.

 11. burcin dedi ki:

  gizem hanım burcinanıl facebok adım lutfen yardım edin her kafadan bir ses cıkıyor 2 orta boy kaplumbağ geçti elime evimde bir cok hayvanım var bende bunları kurtara bildim çok kotu sartlardaydı yardımcı olmak istiyorum ama her sitede bir cok yalan doğru yazı var şimdi yazınıza denkgeldim bana ulaşırsanız sevinirim……

 12. senaa dedi ki:

  gizem arkadaşım ben Yakın bi zamanda alacağım. Ama Nasıl bir şeyde büyütmeliyim yemleri dışında bir şey verilir mı ? Ufaklık için Ilk aşamada Neler almalıyım ona

 13. Tolgahan dedi ki:

  Gizem hanim size nasil ulasabilirim acil!!

 14. gzde dedi ki:

  Yeni kaplumba aldim plastik akvaryum aldim bi sorun olurmu cam olup olmadqi onemlimi

 15. Ela dedi ki:

  8 yıldır akvaryumda mi beslediniz

 16. Asi dedi ki:

  Benim kaplumbagam 8 senedir yasiyor buyudu ama artik bakmak istemiyorum balik yiyor tavuk yiyor ekmek yiyor ve ozel yemlerinden yiyor isteyen varsa cermek istiyorum istanbuldayim

 17. nevra dedi ki:

  Gizem Hanim ben de bakmaya calisiyorum ama sahtekar petshop saticisi bu zavalliyi hastayken satmis bize.Ben almaya karsiyim oralardan hayvan ama benim kiz isteyince teyzesi almis zavalliciklari.boynunda beyaz sislik var.veteriner bile anlamadi.antibiyotikli krem verdi sadece ama yem bile yemiyor.yardim et lutfen:(

 18. sinan dedi ki:

  Arkaslar iki adet mini sevimli kaplumbagam var islerimden dolayi Su aralar Bu yogunlugu veremoyorum bakarim diyenler be sahiplenmek isteyenlere Su an elimde olan mamalarini dezenfektenleri ile verebilirim tabi akvaryum sart isteyenler mail atabilir

 19. ışık dedi ki:

  Birşey sorucam su kaplumbağası cam akvaryumda beslenir mi ? Akvaryum biraz küçük

 20. Cansu dedi ki:

  Arkadaslar obur hafta kaplumba aliyorum ama nasil bakacayimi bilmiyorum burdaki yorumlarada guvenemiyorum :(

 21. havva dedi ki:

  Arkadaşlar şirketimizde bir arkadaşım kötü şartlarda su kaplumbağası besliyordu bende ona hep kızıp bu hayvan bu şekilde bakılmaz bana ver diyip diyip durdum ve bugün aldım mikiyi yarım Eminönünden çok güzel akvaryum malzemeleri alıp çok konforlu bir akvaryum hazırlayacağım şirketteyken hep karanlık bir yere girip uyuyordu muhtemelen kış uykusuna yatmak içindi akvaryumunda ısıtıcı yoktu demek ki üşüyormuş hayvan kadar gizem arkadaşıma katılıyorum eğer bir hayvan beslemek istiyorsanız kendi rahatınız kadar onunkini de düşünmelisiniz.

 22. Dağhan dedi ki:

  Simdi senin dediklerini alacam tesekkurler

 23. Dağhan dedi ki:

  Benim k
  aplumbagam bir gündür yem yemiyo nedeeennn?

 24. akvaryum46 dedi ki:

  Fanusta kaplumbaga beslenmez birde kaplumbagalari yavrulari 10 15 tl arasinda

 25. akvaryum46 dedi ki:

  Arkadaşlar ben tatlı su kaplumbağası almayı düşünüyorum daha doğrusu alacagım benim faanusum var biraz büyük onda beslenirmi. Birde bunların yavru olanlarının simdiki fiyatı kaç tl dir ve uvb lamba nerelerde bulabilirim acil cevap lütfen…

 26. Aylin dedi ki:

  Ben 2 si küçük 2 si biraz büyük kaplumbağalara bakıyorum. 1,5 senedir benimleler sanıyorum halen yavru durumundalar. 70 yıl yaşadıklarına göre. palmiyeli denilen o akvaryumların büyüklerinden kullanıyorum. Daha önce kaplumbağa için akvaryum aldım ancak temizliği zor olduğundan değiştirmiştim. Kışın suyunu kaynamış sulu ılıtarak verdim. ısıtıcı koydum bir dönem ama akvaryum cam olmadığından yangın çıkar endişesi ile ısıtıcı koymadım. evin genel ısı ile idare ettiler. Sağlıklı görünüyorlar. Öyle bebek gibi filanda bakmadım. normal. temizliklerine dikkat ettim mamalarını verdim. Her su değiştirdiğimde sularına 3-5 damla limon sıkıyorum. mikroplar kırılsın diye. Kedi yavrusu değil ki bu sevecen okşayacan. Akvaryumcu yumruktan büyük olunca kemerburgazda ki gölete bırakıyorum dedi. doğal çevresi budur zaten. Dişleri yok ama çenesi çok kuvvetli büyüdükten sonra ıssırırsa acıta bilir dedi

 27. Yusuf Giray dedi ki:

  Arkadaslar kaplumbagalar banyo yapar mi?

 28. zeyno dedi ki:

  ben akvaryumda bakıyorum benim kaplumbağam büyük o lambalardan almak zorunlu mudur

 29. himmet dedi ki:

  Yumurtanın beyazını pişiriptemi vercez

 30. Vefacka dedi ki:

  Benin Kaplumbagam 2 Gundu Yemek yemiyor dun hediye etmishler bana ne yapabilirim.

 31. mina19 dedi ki:

  yiğit tem hepsi 8 tane yemeli

 32. isimsiz kahraman dedi ki:

  benim kaplumbagalarin kiz Olani 3 yasinda dieri 1. sizce kiz olani yumurtlarmi?

 33. pelin dedi ki:

  sey peki bizim kaplumbağalara maydanoz verdim en uysali bir huysuzlandi maydonozla alakalimi? birde kista onlari gunese koyamam soguk … uvb lamba alma zorunlumu?

 34. Ahmet dedi ki:

  bizde daha yeni birtane edindik nasıl bakılır bilmiyoruz buralardan okuyoruz suan plastik ortası palmiye olan kapta akvaryum almak istiyoruz fiyatları ne kadar acaba

 35. Yigit dedi ki:

  Arkadaslar denilen herseyi yapiyorum ancak kaplumbagam 3 tane yem yiyip birakiyor bu yeterlimi onun icin ?

 36. Gizem dedi ki:

  Kolay sanılıp alınan o küçücük günahsız canları kendi ellerinizle öldürüyorsunuz. İki okumakla onlar yaşatılmaz . Tüm vakitlerinizi ona ayırıp bebek gibi bakmalısınız. Paraya kıymalısınız. Rahatları için herseyı yapmalısınız.şu yorumları okudum biraz sövdüm içim derinden sızladı.petshopcularında allah belasını versin . Plastik kap mezarını veriyorlar size. Suyu dolduruyorsunuz. Su soğuyor garibim içinde hastalanıyor. Haftada 1 su değiştirmek ne ya . Suda bir toz bile olmasın mümkünse .eger Gözleri mikrop kaparsa terramycin eczanede 1 – 2 tl göz kremi sürersin tedavi uygularsn.eğer akciğer hastalığına yakalatırsanız kurtaramazsınız çok zor.yazıktır almayın günahı boynunuza.akvaryum ısıtıcı filtre bunlar hayati önem taşır . Uv lambası güneş ışınına çıkardığın sıklığa bağlı alma zorunluluğun. Kışı saymıyorum o zaman gerekli . Arkadaşlar hayvan diye canlarını önemsemiyorsunuz . İçiniz sızlasın size muhtaçlar , nasıl bakarsanız öyle yaşarlar.tabi yaşatabilirseniz.sorununuz sıkıntınız merak ettıklerınız olursa ulasın bana . Ben 3tane bakıyorum 2sı yavru . Bebek gbi ilgileniyorum , biri büyük onuda petshopcu zalim adamdan kurtardım.anlaştılar 3u.cok tatlılar.alıpta bıkanlar kenara atanlar var.yapma be yazık.elimden gelse tüm bakılamayanları kanatlarımın altına alırdım.

BİR YORUM YAZ